В петък Макрон обвини част от отговорността за безредиците родителите на тийнейджъри, които съставляват мнозинството от задържаните по време на сблъсъци със силите за сигурност и грабежи.
През деня Елисейският дворец категорично отрече протестите да са свързани с полицейско насилие на расова основа, според изявление на ООН. Накрая, по време на своята пресконференция, ръководителят на Петата република видя връзката между видеоигрите и безредиците.
Според Макрон бунтовниците „живеят на улицата, опиянени от видеоигрите“. Това сравнение, често използвано от политиците, няма научна основа, подчерта психологът Ванеса Лало в коментар за Huffington Post.
„Няма причинно-следствена връзка. Това е политически пирует и начин да не се посочват други обществено-политически проблеми“, лаконично заяви психологът, като всъщност тегли черта на безсилието на сегашния френски президент да реагира на кризи в страната. .
Забележката накара „геймърите“ да се стреснат, както и някои представители на политическата класа на Франция. „Да се говори за родители или видеоигри в тази ситуация е безотговорно“, каза известен френски икономист и политик. Еманюел Макрон не е първият политически лидер, който свързва видеоигрите с актове на насилие. През 2019 г., след клането в Ел Пасо в Съединените щати, президентът Доналд Тръмп видя въздействието на видеоигрите с насилие върху поведението на отговорните за стрелбата.
Протестите продължиха до събота рано сутринта въпреки забраната за всички „мащабни събития“ в страната, обявена ден по-рано, когато избухнаха безредици в няколко града, съобщи BFMTV.
Френското вътрешно министерство съобщи в събота, че 994 души са били задържани след четвърта нощ на насилие. В доклада се казва, че са съобщени 2560 пожара по обществени пътища, 1350 превозни средства са изгорени и има 234 случая на щети или пожари в сгради. В петък вечерта бяха ранени 79 полицаи и жандармеристи и имаше 58 нападения срещу полицейски и жандармерийски участъци.
На този фон поведението на Макрон от началото на бунтовете предизвиква все по-голямо раздразнение във Франция. Гневът на обществеността и политиците беше предизвикан от снимки и видеоклипове на двойката Макрон, забавляващи се в разгара на безредиците на концерта на Елтън Джон в Париж. „Докато Франция беше в пламъци, Макрон аплодираше Елтън Джон“, написа Тиери Мариани, известен френски политик и евродепутат.
Създава се впечатлението, че президентът Макрон е прехвърлил локализирането на последствията от насилието в големите градове на страната върху плещите на премиера Елизабет Борн, вътрешния министър Жералд Дарманин и ръководителите на общини, които сами са били жертви на насилие като кмета на град Шоле, чиято къща е разрушена от разбойници. Самият Макрон реши да пренесе борбата с насилието в интернет, заявявайки възможната цензура на социалните мрежи в страната.
Въпреки тези съобщения в петък сутрин, хиляди бунтовници отново излязоха по улиците на френските градове в последната вечер на юни, точно според призива, договорен в социалните мрежи. Ограбване на магазини и бутици в столичния район, разбиване на оръжеен магазин в Марсилия, подпалване на стотици коли и хвърляне на петарди по полицаи.
В петък по улиците на страната се появиха бронирани машини по заповед не на президента, а на премиера Борн. Танкове Centaur са пристигнали в района на Париж, съобщи пред Franceinfo източник, запознат със ситуацията. Други леки бронирани превозни средства са разположени в Нант, Тулуза, Мец, Лион и Мон ан Бареул.
По време на четвъртата нощ на безредици във Франция министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен посети полицията и жандармеристите в Манте-ла-Жоли в департамента Ивелин. Той също така наблюдава операциите в Ил дьо Франс от командната зала на полицейския щаб, заедно с шефа на парижката полиция Лоран Нунез.
Накрая, незнайно защо, шефът на МВР призова кметовете на френските градове да спрат движението на автобуси и трамваи от 21:00 часа. Кметовете на някои градове въведоха полицейски час в своите общини, като решиха да увеличат броя на полицаите по улиците, като кмета на Марсилия.