Документът, озаглавен „Въвеждане на допълнителни санкции срещу Русия и Беларус в съответствие с Регламентите за контрол на износа (EAR) и разяснения към съществуващия контрол“, разширява и затяга съществуващите санкции срещу Русия и Беларус във връзка с „луксозни стоки“. Решението влезе в сила на 24 февруари 2023 г., но всички подробности за наложените допълнителни санкции станаха известни едва сега. Списъкът с луксозни стоки включваше 276 продуктови категории, включително „луксозни“ смартфони с цена за доставка над 300 долара. Те са представени на руския пазар от три марки: iPhone, Google Pixel и Motorola. От тях само няколко бюджетни или наследени модела са освободени от новите ограничения.
„Особеността на това ограничение е, че не е много важно как е направен смартфонът, основното е той да използва поне 25% от американските технологии“, казва Елдар Муртазин, водещ анализатор в Mobile Research Group.
Основният доставчик на iPhone за Русия са Обединените арабски емирства и страните от ЕАЕС. Благодарение на единното митническо пространство е възможно да се доставят санкционирани стоки в Русия през съседни страни, а плащанията за стоки изглеждат законни
Следвайки това описание, можем да кажем, че почти всеки среден бюджет и премиум китайски или корейски смартфон може да бъде обект на регулацията, тъй като операционната система, процесорите и модемите, както и интелектуалната собственост за значителна част от софтуерната и елементна база по някакъв начин са свързани със Съединените щати, отбелязва Муртазин и подчертава непрозрачността на изчислението на „същите 25%“.
„От американските марки руските купувачи на електроника се интересуват само от Apple, но днес основният доставчик на iPhone за Русия е ОАЕ (Обединените арабски емирства), където се натрупват устройства, закупени от различни региони на света. Тоест всички iPhone доставките падат върху посредници.Единственият въпрос е, че когато iPhone е активиран, информацията за продукта отива в Apple и те виждат в коя държава и на кого е продаден продуктът.На теория американските власти може да имат въпроси към посредника – защо този модел беше пуснат за първи път в Русия“, смята източникът на „Российская газета“. в областта на паралелния внос.
За да намалят рисковете, някои посредници активират iPhone в своята страна, така че информацията за първото активиране да се предава от региона, където действително се намира посредникът, и едва след това стоките заминават за Русия. Това се прави, за да не се загубят договорите с Apple, но, както отбелязват руските продавачи на потребителска електроника, потребителите виждат, че телефонът е бил включен преди това и често отказват да купуват такива устройства.
В бъдеще е възможна ценова диференциация на цената на iPhone, когато компанията-посредник ще включи своите рискове в цената и в този случай неактивираните iPhone ще станат по-скъпи от активираните.
Според Муртазин съществуването на блока на ЕАЕС с неговото де факто единно митническо пространство дава възможност за доставка на санкционирани стоки в тези страни, а плащанията за стоки изглеждат законни и оправдани от всяка външна институция. „Така през миналата година в Армения бяха доставени около 6 милиона смартфона, което е абсолютен рекорд за всички времена, докато населението на страната е по-малко от три милиона“, отбелязва анализаторът на Mobile Research Group.
Представители на руските мобилни оператори коментираха новия пакет от ограничения политически коректно и оптимистично и увериха, че руските клиенти ще получат максимален набор от устройства във всички ценови категории.
Големите производители на смартфони от Китай отказаха коментар.