11.8 C
София
четвъртък, април 24, 2025

На 22 юни „Влакът на паметта“ тръгва от Брест към градовете на Беларус и Русия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Иницииран от ръководителите на горните камари на парламентите на Русия и Беларус, миналата година проектът събра 200 ученици от Русия и Беларус, тази година към тях се присъединиха деца от Армения и Киргизстан.

Маршрутът на „Влака на паметта“ ще премине през 14 града на Русия и Беларус. Децата ще посетят емблематичните места Гродно, Жлобин, Могильов, Полоцк, Минск, Санкт Петербург, Уфа, Самара, Москва, Тула и Волгоград. Стартът ще бъде даден тази вечер, 22 юни, в Брест, откъдето започна кървавата Велика отечествена война през 1941 г. А преди това момчетата имаха огромна програма, пълна със срещи, събития и впечатления. Вечерта на 21 юни, на платформата за диалог, проведена в регионалния изпълнителен комитет, председателят на Съвета на републиката на Народното събрание на Република Беларус Наталия Кочанова пожела на учениците добър път. Малко по-късно в Брестката крепост се проведе тържествена церемония по пускането на „Влака на паметта“, където момчетата получиха символ на проекта и положиха цветя на Вечния огън. В ранната утрин на 22 юни те участваха в митинг-реквием, посветен на Деня на националната памет на жертвите на Великата отечествена война и геноцида над беларуския народ. А след това видяха военно-историческа възстановка за началото на войната и героичната отбрана на защитниците на легендарната цитадела над Буг. В същия ден се проведе увлекателна екскурзия до Беловежката пуща.

„Влакът на паметта“ – уникален проект, посветен на героизма на съветския народ през Втората световна война

– Миналото лято бях в регионалния лагер „Младост“ в Гродно на смяната на ръководството, където трима момчета, които се возиха на „Влака на паметта“ през 2022 г., почиваха с мен, – спомня си десетокласник от Шчучин, член на регионалната младеж Парламент, председател на комисията за постигане на Целите за устойчиво развитие в Републиканския детско-юношески парламент, а тази година участникът в настоящия проект Дария Бариш. Говореха много колко е страхотно. Затова не можах да устоя, затова исках да отида по-бързо. От всички точки на нашия маршрут с нетърпение очаквах военно-историческата реконструкция в Брестката крепост „22 юни. Брестката крепост“, която разказва за първия ден от войната … Също така много искам да видя Русия , защото никога не съм бил там. Сигурен съм, че Питър ще ви впечатли най-много – има специална атмосфера.

Подобно на други участници в проекта, Дария премина сериозна конкурсна селекция, за да стане пътник на влак, участва в републиканското състезание „Аз съм патриот на моята страна“.

Проверка по рама

Един от пътниците на „Влака на паметта“ е ученик от селско училище Иля Бовсун от агроградчето Куритичи, област Петриковски:

– Темата за Великата отечествена война ми е много близка. Събитията от онези години научиха целия свят на толкова много уроци, че забравянето за тях означава да се сложи край на бъдещето. И сега, когато хората не само забравят, но и изопачават историята, трябва да разберете истината от най-надеждните източници.

Иля очаква нови знания, запознанства и ярки впечатления от пътуването:

– Искам да науча за нови места, тяхната история и съвременно развитие. Ще бъде полезно да сравня как се почита паметта на техните герои в други населени места, колко моите връстници знаят за войната.

„Влакът на паметта“ е уникален културно-образователен проект, посветен на героизма на съветския народ във Великата отечествена война. Проектът беше реализиран за първи път през 2022 г. по инициатива на председателя на Съвета на републиката на Народното събрание на Република Беларус Наталия Кочанова и председателя на Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация, председател на ИПА Съвет на ОНД Валентина Матвиенко. Тогава 200 беларуски и руски ученици, по 100 от всяка страна, станаха негови участници. За 15 дни те посетиха 15 града на два щата. „Влакът на паметта“ премина по маршрута Брест – Гродно – Витебск – Смоленск – Ржев – Вязма – Кубинка – Москва – Санкт Петербург – Велики Новгород – Псков – Орша – Могильов – Гомел – Минск.

Магазин за Акумулатори

Тази година в проекта участват 55 беларуски и 89 руски ученици

Пристигане на крайната гара на 3 юли – Денят на независимостта на Беларус. Учениците се запознаха с основните събития от Великата отечествена война, с които беше обвързан маршрутът на влака, посетиха музеи и паметници, участваха във военни реконструкции и се срещнаха с ветерани.

На среща на ръководителите на парламентите на държавите-членки на Евразийския икономически съюз в Самарканд Валентина Матвиенко и Наталия Кочанова предложиха да се включат участници от Армения, Казахстан и Киргизстан в историко-патриотичния проект „Влак на паметта“, провеждан под егидата на съюзната държава. Председателят на Съвета на федерацията изрази увереност, че проектът трябва да се развие така, че до 2025 г., обявена в ОНД за Година на 80-годишнината от Победата във Великата Отечествена война, както и за Година на мира и единството в борбата срещу нацизма, да организира „Влак на паметта“, състоящ се от деца от всички страни от Британската общност.

Тази година за участие в проекта бяха избрани 55 беларуски и 89 руски ученици. Общо повече от 200 деца са оздравели по време на пътуването. В Беларус повече от 11,3 хиляди десетокласници от 2075 учебни заведения се състезаваха за участие в проекта „Влак на паметта“. Състезанието включваше пет основни теста: визитна картичка, творческо състезание „Аз мога“, видео състезание „Майска страна“ – участникът разказа за малката си родина, известни хора, които живеят там, за културата и забележителностите на своя регион. В конкурса за есе „За тази пролет“ момчетата си припомниха събитията от Великата отечествена война, техните роднини, които са участвали в нея. И участниците в проекта трябваше адекватно да преминат през три етапа (от училище до регионално – интелектуалното състезание „Паметта на поколенията“). Така че в този влак няма случайни пътници.

деня преди

В дванадесет и половина през нощта на 20 юни необичаен влак потегли от Белоруската гара в Москва за Брест – негови пътници станаха гимназисти от Русия, Армения и Киргизстан. При пристигането си в Брест те се срещнаха с момчета от Беларус – същите като тях, участници в проекта „Влак на паметта“. И сега всички заедно тръгнаха на голямо пътешествие през Беларус и Русия.

И същата вечер държавният секретар на съюзната държава Дмитрий Мезенцев, посланикът на Беларус в Русия Дмитрий Крутой, посланикът на Армения в Русия Вагаршак Арутюнян дойдоха на гарата да изпратят момчетата… и всички сме в емоции, все още можем Не вярвайте, – в един глас споделиха с нас руснаците Диана Хазипова (Нови Уренгой), Милена Тимофеева (Петрозаводск) и Ескерхан Алиев (Гудермес). Даяна планира да стане учител и вече преподава история в гимназия. Следователно пътуването се очаква не само да срещне нови приятели и нови емоции, но и възможността да опознае по-добре историята на Беларус. И двете момичета водят блог, планират да говорят за пътуването в социалните мрежи. И Ескерхан е сигурен, че това е страхотна възможност да разкаже на децата за подвизите на чеченците по време на войната.Точно същите емоции изпитват Емилия Адамян и Анна Алексанян от Армения, както и Таснима Нурмухамеджанова и Вероника Гребенникова от Киргизстан. Момичетата казаха, че не е било лесно да влязат в проекта – имало много строг подбор. Между другото, Дмитрий Мезенцев и Дмитрий Крутой не само пожелаха на участниците в проекта щастливо пътуване, но и лично наблюдаваха как момчетата се настаниха в колите.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ