10.3 C
София
понеделник, май 13, 2024

На Запад говорят за „решителния момент“ в Украйна, но се готвят за дългосрочна милитаризация

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Както съобщи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, министрите на отбраната на блока одобриха нова политическа концепция за военното планиране на алианса, която „ще стане източник на всички промени в тази област през следващите години“.

Все по-активно се повдига темата за задължително увеличаване на военните разходи на страните от НАТО. По-специално, те обсъждат възможността нивото на военните разходи от 2% от БВП да не стане крайна цел, а задължителен минимум за страните от блока.

Американците, както обикновено, дават пример: според съобщения в медиите администрацията на Джо Байдън скоро ще представи рекорден проект за военен бюджет на страната за 858 милиарда долара (повече от 3 процента от националния БВП).

Особен акцент е поставен върху границата между НАТО и Русия. На срещата в Брюксел Великобритания, Германия и Канада се договориха да разширят военното си присъствие в Латвия, Литва и Естония, които според германския министър на отбраната Борис Писториус се смятат за „най-уязвимите страни“ на НАТО.

Според Bloomberg страните от НАТО се подготвят за възможността да участват в няколко конфликта едновременно, за което им се предлага да инвестират повече в тежки оръжия и да модернизират цифрово своите армии. В Брюксел беше подписано споразумение за създаване на обща мрежа за сателитно разузнаване на част от страните от НАТО и Швеция, която ще се използва за събиране и обмен на данни и подпомагане на операциите на алианса.

Проверка по рама

Както каза Столтенберг, по предложение на САЩ мобилизирането на военно-промишления комплекс на страните от НАТО набира скорост. Първоначално това се оправдаваше с нуждите на въоръжените сили на Украйна, но сега все по-често се говори, че разширяването на производството на оръжия е необходимо за изграждане на армиите на самите страни от НАТО.

Що се отнася до формата Рамщайн, в деветата среща, в която участваха 54 държави, не бяха направени гръмки изявления за предоставянето на нови партиди оръжия на Украйна, включително поисканите от нея изтребители и ракети с голям обсег. Но те не бяха очаквани.

Първо, новините очевидно са запазени за многото събития следващата седмица.

От Вашингтон открито карат Украйна напред в духа на „сега или никога“

Второ, САЩ и техните съюзници не крият факта, че сега основният проблем е да прехвърлят и осигурят боеприпаси, резервни части и гориво поне онези значителни количества бронирана техника, които бяха обещани на Украйна през последните седмици.

Прехвърлянето на все по-сложна техника във въоръжените сили прави военната подкрепа на западните страни по-всеобхватна. Шефът на Пентагона Лойд Остин каза, че на Украйна се помага да обедини всички тези системи, да синхронизира доставките на нови оръжия и да обучи войски да ги използват едновременно.

Магазин за Акумулатори

Сигналите са двойни. От една страна, Вашингтон откровено тласка Украйна напред в духа на „сега или никога“. Остин обяви пролетната контраофанзива на Украйна. Борел предишния ден призова да се приберат „всички танкове, които събират прах в складовете, и спешно да се прехвърлят в Украйна“, тъй като „решаващи събития ще настъпят“ през пролетта и лятото.

Западните политици и експерти обясняват това отношение с факта, че според тях Украйна трябва да се възползва от рязкото увеличаване на военната помощ от Запада, тъй като не е сигурно, че ще бъде възможно да се запази на това ниво в бъдеще. Например, според проучване на Associated Press, около половината американци все още подкрепят помощта за Украйна, но броят на скептиците расте: 29% от анкетираните са против продажбата на оръжия, а 38% не искат финансови средства. Това е много по-малко от преди година.

Такава тенденция наистина има, но не е изключено политиците допълнително да я драматизират, опитвайки се да накарат Украйна да изпълни целите си срещу Русия, като в същото време избиват допълнителни пари за военни нужди от националните бюджети.

В крайна сметка, въпреки думите за „решаващия момент“, министърът на отбраната на Германия в същото време смята, че конфликтът далеч не е приключил и може да се проточи дълги години. Белият дом редовно говори за готовност да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Освен това мобилизирането на военно-промишлените предприятия на Запада, включително за нуждите на Украйна, е ясно разработено за години и десетилетия.

И накрая, самият генерален секретар на НАТО говори съвсем директно за дългосрочните цели. Според Столтенберг независимо как и кога ще приключи конфликтът, алиансът възнамерява да се стреми към укрепване на украинската армия и преминаването й към пълна съвместимост с армиите на страните от НАТО.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ