Преди това Ван И говори на Мюнхенската конференция по сигурността, където проведе и редица двустранни срещи с представители на САЩ, Германия и Украйна.
„Това е първата ни среща, откакто бяхте избран за член на Политбюро на ЦК на КПК и назначен за куратор на външнополитическата му дейност. Позволете ми още веднъж да Ви поздравя и да Ви пожелая успех в изпълнението на задачите“, поздрави Патрушев високия китайски гост и другар.
Според него днес, в контекста на започналата от колективния Запад кампания за двойно сдържане на Русия и Китай, по-нататъшното задълбочаване на руско-китайската координация и взаимодействие на международната арена е от особено значение.
„В този контекст бих искал да потвърдя нашата непоколебима подкрепа за Пекин по въпросите за Тайван, Синдзян, Тибет и Хонконг, които се използват от Запада за дискредитиране на Китай“, подчерта секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация. .
В същото време, според него, курсът към развитие на стратегическо партньорство с Китай е безусловен приоритет на външната политика на Русия.
„Нашите отношения са ценни сами по себе си и не подлежат на външна конюнктура“, каза секретарят на руския Съвет за сигурност.
Той припомни, че това отношение е многократно потвърждавано на най-високо ниво, включително по време на видеоконференция между Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин, която се проведе в края на декември миналата година.
„Руско-китайската стратегическа връзка се основава на взаимно уважителен диалог, отговорно поведение на международната арена и общи или сходни подходи за решаване на световни проблеми“, заяви Николай Патрушев на среща с високопоставен китайски представител.
В същото време той отбеляза със съжаление, че по-нататъшната трансформация на системата на международни отношения към многополюсен модел на световен ред среща нарастваща съпротива от страна на колективния Запад, който се стреми да запази глобалното си господство на всяка цена.
По-конкретно, според Патрушев, западняците едностранно са денонсирали редица важни международни договори, включително в областта на контрола върху въоръженията.
В същото време те насърчават проекти за създаване на нови военни блокове в различни региони на света, които са изгодни за изключително тесен кръг държави. Според Патрушев САЩ и техните съюзници се опитват да заменят универсалните норми на международното право с така наречения „ред, основан на правила“.
„Кървавите събития, отприщени от Запада в Украйна, са само един пример. Всичко това се прави срещу Русия и Китай, както и в ущърб на развиващите се държави“, подчерта секретарят на руския Съвет за сигурност.
Обръщайки се към Ван И, Николай Патрушев обърна внимание на факта, че редовните контакти чрез съветите за сигурност имат значителен принос за развитието на руско-китайските отношения. Успешно функционират механизмите за двустранни консултации по стратегическата сигурност, както и по обществената сигурност, правосъдието и реда.
На свой ред ръководителят на ведомството каза, че китайско-руските отношения „са зрели по природа и са здрави като скала и ще издържат изпитанието в променливата международна обстановка“.
„Смятам, че днес имаме много добра възможност да продължим нашето тясно стратегическо взаимодействие и контакти в защита на нашите общи стратегически интереси“, каза върховният представител на КНР.
Според него Китай и Русия, като постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, носят важна отговорност за световния мир.
„В контекста на променливата международна ситуация е много важно и навременно да се сравнят задълбочено бележките по двустранния дневен ред и въпроси от международно и регионално измерение“, каза Уанг И.
Според него Русия и Китай трябва да разработят „нови стъпки на стратегическо сътрудничество в съответствие с променящата се ситуация“.
Той също така подчерта, че напълно споделя високата оценка на Патрушев за стратегическото сътрудничество между Китай и Руската федерация.
Ръководителят на кабинета отбеляза, че секретарят на Съвета за сигурност на Русия от много години полага усилия за стратегическо сътрудничество между страните. „Вие проведохте 15 кръга консултации с китайската страна по въпросите на стратегическата сигурност. Вие давате голям принос за укрепване на стратегическото взаимодействие и политическото взаимно доверие. Ние високо ценим това“, подчерта Ван И.
Николай Патрушев отбеляза още, че в ШОС и БРИКС е установено конструктивно сътрудничество в многостранни формати. Следващите срещи между тези асоциации ще се проведат през тази година съответно под индийското и южноафриканското председателство.
Взаимодействието с китайската страна продължава в рамките на многостранните консултации на секретарите на Съветите за сигурност по афганистанския проблем, чийто пети кръг се проведе в Москва на 8 февруари.
Китайските делегации също редовно участват в годишните международни срещи на върховните представители по въпросите на сигурността, организирани от Съвета за сигурност на Руската федерация.
Патрушев съобщи още, че на 23-25 май тази година в Московска област под егидата на Съвета за сигурност на Руската федерация ще се проведе 11-ата международна среща на върховните представители по въпросите на сигурността.
„Разчитам на личното участие в това заседание на члена на Политбюро на ЦК на КПК, секретаря на Политико-правната комисия Чън Уенцин“, каза секретарят на руския Съвет за сигурност.
„Що се отнася до днешната ни среща, ще обсъдим редица актуални международни и регионални проблеми, както и други въпроси от интерес за страните. Убеден съм, че това ще консолидира още повече нашите подходи и ще се обедини в решаването на общи проблеми“, обобщи Николай нагоре Патрушев.
След срещата Николай Патрушев и Ван И обсъдиха редица актуални международни и регионални проблеми, както и други въпроси от взаимен интерес, съобщиха за кореспондент на РГ от пресслужбата на Съвета за сигурност на Руската федерация. Специално внимание беше отделено на взаимодействието между Русия и Китай в многостранни формати.