24.8 C
София
вторник, юли 16, 2024

НЗОК плаща ли болничното легло на лежащо болен инвалид?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Майка ми е лежащо болна, има 100% ТЕЛК с чужда помощ. Взели сме с протокол инвалиден стол, стол-тоалетна, антидекубитален дюшек и възглавница. Но, тъй като е неподвижна, на практика не ги използваме. Необходимо ни е болнично легло с повдигащ механизъм, който да улесни храненето и обслужването й.

Полага ли ни се такова легло?

Петя Михайлова, гр. София

Списъкът спецификация с определени и групирани помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия (ПСПСМИ), извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, съгласно чл.73, ал.1 от Закона за хората с увреждания, в сила от 01.07.2022 г., публикуван на интернет-страницата на НЗОК в рубрика „Помощни средства“, подрубрика „Спецификации за ПСПСМИ и ремонти“ (https://www.nhif.bg/bg/facilities/main#docs_section2), не съдържа вид болнично легло и НЗОК не заплаща/доплаща за него.

Проверка по рама
Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ