За посещението в Русия
„Моето посещение в Русия е насочено към укрепване на приятелството, сътрудничеството и мира“, написа Си Дзинпин. Той отбеляза, че е готов да обсъди с руския лидер Владимир Путин развитието на двустранните отношения и партньорството между страните. В същото време той подчерта, че контактите на най-високо ниво придобиват стратегическо значение. Китайският президент припомни, че е бил в Русия осем пъти през последните десет години. Г-н Си също подчерта, че всяко пътуване му е доставило „голямо удоволствие и резултати“.
За отношенията между Китай и Русия
Ръководителят на Китай отбеляза, че отношенията между Пекин и Москва се основават на концепцията за „вечно приятелство и взаимноизгодно сътрудничество“. Според него отношенията между страните са изминали труден път и е необходимо да се поддържа „неувяхващо приятелство“. В същото време той обясни, че отношенията между двете сили се основават на принципите на „необвързаност, неконфронтация и ненасочване срещу трети страни“. Според него взаимодействието между КНР и Руската федерация е еталон на „междудържавни отношения от нов тип“. В същото време той изрази увереност, че и двете страни ще дадат голям принос за прогреса на човешката цивилизация.
За ситуацията около Украйна
„Китай, въз основа на самата същност на случващото се, последователно заема обективна и безпристрастна позиция“, пише Си Дзинпин. Той също така добави, че Пекин подкрепя мирните инициативи и призовава страните да възобновят преговорния процес. В същото време според него действията на Пекин в тази насока изхождат от важността на спазването на разпоредбите на Устава на ООН и зачитането на „загрижеността на всички държави в областта на сигурността“. Той припомни, че по-рано Китай е предложил план за разрешаване на конфликта в Украйна, който „максимално отразява единството на възгледите на световната общност“. Ръководителят на Китай също така отбеляза, че такова сложно явление като украинската криза няма прости решения. В същото време той изрази увереност, че ще бъде намерен рационален изход от конфликта и траен мир.
За виждането на Пекин за международните отношения
Китайският президент отбеляза, че Пекин и Москва прилагат „истинска многополярност, развиват универсални човешки ценности и се застъпват за формирането на нов тип международни отношения“. В същото време той изрази увереност, че тенденцията към създаване на „многополярност, икономическа глобализация и демократизация на международните отношения“ е неизбежна и необратима.
Относно предизвикателствата пред сигурността
Си Дзинпин подчерта, че хегемонията, деспотизмът и преследването вредят на света. Според него няма световен ред, в който отделна държава да има право на решаващ глас. Той отбеляза още, че няма универсален модел на публична администрация.