Абсолютна заблуда е мнението, че интимната близост при хора над 60-годишна възраст е нещо срамно. Не скривайте нищо от своя гинеколог, защото интимните отношения на тази възраст оказват огромно влияние върху здравето и на двамата партньори. Ако се срамувате да споделите с вашия гинеколог, може да се размие картината на заболяването и да насочи лекаря към лъжлива следа.
„Според всеобщото мнение, възрастните хора не са така сексуално активни както младите, или дори въобще не са отдадени на интимни страсти“, казва д-р Ли Смит, епидемиолог от Университета в Кембридж.
Той е автор на ново изследване по тази тема, както и спортен лекар. По думите му, сексуалната активност се понижава с възрастта, но „възрастните хора не са безполови“. Наскоро проведена в САЩ анкета показала, че много възрастни американци са сексуално активни: 40% от респондентите на възраст от 65 до 80 години заявили, че водят редовен полов живот.
Интимната близост е гарант за добро настроение. Смит и неговите колеги анализирали данните на почти 7000 души на възраст 50-89 г. Участниците предоставили информация за това по какъв начин и колко често встъпват в полов контакт. Също така оценявали качеството си на живот и нивото си на щастие с помощта на твърдения, като „аз съм изпълнен с енергия“ и „аз получавам удоволствие от всичко, което правя“. Променило се е и общото им здравословно състояние, както и качеството на живот.
Сексуално активните мъже събрали 9,75 точки от 10 възможни по скалата за удовлетвореност на общото състояние на организма. За сексуално активните жени тази оценка била 9,86. При мъжете се наблюдавала особено силна корелация между редовен полов живот и благополучие. На жените честите целувки и прегръдки без полов акт им доставяли не по-малко удоволствие. За това си има обяснение – биологически половият акт е по-малко важен за жените в менопауза, тъй като намалява способността за зачеване.
От интимността в напреднала възраст печели най-важният орган – мозъкът. Доказват го изследвания в университетите „Оксфорд” и „Ковънтри”. Изследователите открили, че хората над 50-годишна възраст с повече полови контакти превишават средните показатели и се справят много по-добре с интелектуалните задачи от онези, които се въздържат или въобще не прибягват до тях. На участниците били поднесени тестове за здравословното им състояние от гледна точка на интимната близост. Най-сексуално активните участници показали най-добри резултати и по двата теста.
Изследванията показват, че сексуалната активност от всякакъв род е важна за възрастните хора. Може би, защото тя стимулира отделянето на ендорфини и дава чувството за емоционална близост. Д-р Смит казва, че важна задача за медицината в бъдеще е поощряването на възрастните хора за по-чести интимни и полови контакти със своите партньори като компонент от тяхното психическо и физическо здраве.