Екип от Университета в Гьотеборг, Швеция, провежда полеви изследвания, използвайки високотехнологичната роботизирана подводница „Ран“. Апаратът тръгва на плаване, когато мистериозно изчезва от всички радари.
Целта на учените е да направят измервания на ледника Туейтс в Антарктика, който се нарича още „Ледникът на Страшния съд“, тъй като пълната му загуба може да бъде истинска катастрофа за човечеството – топенето на ледника може да причини опустошително покачване на морското равнище.
Първото плаване на подводницата „Ран“ под ледника Туейтс е важно събитие, тъй като е първият път в историята, когато апаратура преминава под ледника, правейки важни измервания на топящата се ледена шапка. Тези данни показват на учените по-подробно какво се случва с него и с каква скорост се топи.
Но, в края на втората мисия се случва нещо неочаквано – подводницата не успява да се върне изпод ледника.
„Ран“ многократно е изпращана в дълбините и след това е издигана, тъй като огромни блокове лед не позволяват на оператора да поддържа контакт с подводницата. Поради това тя се изпраща по конкретен предварително програмиран маршрут, след което се връща до конкретна точка.
Четете още: Потъването на SS Едмънд Фицджералд: 29 човека екипаж, но само един е открит (видео)
Но изведнъж нещо се обърква. Според съавтора на изследването, морския учен Анна Волин, „нещо странно се е случило под Ледникът на Страшния съд, което не е позволило на устройството да се върне при учените“.
Екипът изпраща дронове и хеликоптери да търсят подводницата, също така използват акустично оборудване за търсене, но всичко е напразно.
В крайна сметка учените трябва да признаят, че са загубили подводницата. Волин отбелязва, че „търсенето на „Ран“ е като търсене на игла в купа сено, но учените дори не знаят къде е купата сено“.
В момента батериите на апарата „Ран“ са разредени, а учените знаят само, че под леда се е случило нещо неочаквано. Екипът предполага, че има вероятност нещо да е попречило на устройството да „излезе“ изпод леда.
Изследователите не губят стремежа си. В момента те търсят финансиране, което би им позволило да заменят подводницата и да продължат проучванията си.
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание