5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Премиерът на Молдова нарече Русия „заплаха за сигурността“ на страната. До какво води антируската реторика на Кишинев?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според Речан вече няма съмнение, че заплахата уж идва от Руската федерация.

„Руската федерация представлява заплаха за сигурността на Република Молдова. Дълго време водихме тази геополитическа дискусия и се колебаехме, но днес този факт е очевиден за всички. Ние ясно разбираме рисковете, знаем как да разпределим ресурсите , и ние сме изправени пред задачата да развием нашата отбрана“, каза премиерът Дорин Речан.

По-рано решението на молдовските власти да увеличат военните разходи беше остро критикувано от бившия президент на Молдова Игор Додон, който, позовавайки се на данни от социологически изследвания, подчерта, че огромното мнозинство от молдовците искат мир и не се интересуват от дестабилизация, включваща страната във военни блокове, а още повече във военни действия.

Междувременно включването на Молдова под натиска на ЕС в санкционната война срещу Русия започва да придобива реални форми, въпреки факта, че доскоро местните власти се опитваха да се дистанцират от украинския конфликт.

Припомняме, че по-рано президентът на страната Мая Санду обяви, че Кишинев няма да се присъедини към антируските санкции на Запада. През март обаче, говорейки в парламента, тя призна, че избира европейския вектор на развитие и обяви желанието си да се присъедини към ЕС преди 2030 г.

Проверка по рама

Според Санду „Молдова постепенно се присъединява към антируските санкции, въведени по-рано от Европейския съюз“ и „след няколко седмици правителството ще въведе санкционни мерки срещу 25 руски граждани“. Очевидно на молдовското ръководство беше „ясно обяснено“ как да се държи в новата реалност.

Тази версия всъщност беше потвърдена от молдовския външен министър Нику Попеску с изявлението му, че Европейският съюз е „помолил“ Кишинев да се присъедини към пакет от индивидуални санкции срещу определени руски лица, за които се твърди, че нарушават човешките права в Украйна. До няколко седмици ще бъдат въведени забрани за влизане в Молдова, банкови сметки и активи ще бъдат блокирани. Освен това Попеску повтори тезата, изразена по-рано от президента Санду, че в бъдеще, на следващите етапи на интеграция, Кишинев ще се присъедини към други пакети от антируски санкции.

Въпреки това няма да е преувеличено да се каже, че в момента Молдова вече напълно спазва антируските ограничения на Запада в банковия сектор и в областта на реекспорта на стоки, а също така подкрепи декларациите, приети на международно ниво осъждане на руската НСО в Украйна.

Междувременно, според редица експерти, Брюксел се нуждае от Кишинев не само да се присъедини към антируските ограничения. Предприемат се и мерки за създаване на потенциален хъб от Молдова за транзит не само на стоки, но и на военна техника и оръжия. По-специално, когато Кишинев е свързан с проекта за военна мобилност на асоциацията, на фона на съответните изявления от ръководството на ЕС, бойните групи на НАТО могат да следват тези транспортни коридори, въпреки обявения неутрален статут на страната.

Всичко това е красноречиво свидетелство доколко Молдова е „суверенна“ и „неутрална“ държава, както и как страната извън ЕС изгражда сътрудничество със западните партньори.

Магазин за Акумулатори

Съмнително е Русия да наблюдава пасивно всичко това и да не реагира по никакъв начин. Фактът, че ще има отговор, беше потвърден преди това от официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова. Както подчерта дипломатът, „Русия ще бъде принудена да предприеме подходящи мерки, ако Молдова се присъедини към антируските санкционни решения на ЕС“, въпреки факта, че Руската федерация винаги е смятала молдовския народ за приятелски настроен.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ