7 C
София
събота, май 11, 2024

Путин: Много от разпоредбите на мирния план, представен от Китай, могат да бъдат взети като основа за уреждане на Украйна, когато на Запад и в Киев са готови за това

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Китайският лидер се приближи до главния вход на Големия Кремълски дворец, където Си Дзинпин беше посрещнат от коменданта на Кремъл Сергей Удовенко. Президентът на Китайската народна република премина по червения килим нагоре по главното стълбище на Големия Кремълски дворец покрай строения почетен караул. Такъв протокол е необходим за посещения на държавно ниво. В Георгиевската зала на Кремъл Владимир Путин излезе да се срещне със Си Дзинпин. Знамената на Руската федерация и Китай са поставени в центъра на залата, лидерите се срещнаха при тях и се поздравиха с ръкостискане. Оркестърът изпълни химните на Русия и Китай. Путин и Си Цзинпин прекараха вчера три часа на масите за преговори, първо в тесен състав, а след това в разширен. И в навечерието на 4,5 часа без съкращения един на един те обсъдиха всички актуални въпроси както от двустранните отношения, така и от международния дневен ред.

В резултат на тези срещи и двамата лидери излязоха пред репортери с изявление за медиите. „Всички наши разговори вчера и днес в тет-а-тет, в тесен състав, с участието на делегации бяха успешни, протекоха в топла, другарска и конструктивна атмосфера“, каза руският президент.

Въпросът, който вълнува всички днес, е как протече обсъждането на ситуацията в Украйна и в частност на мирните инициативи на Китай. „Ние вярваме, че много от разпоредбите на мирния план, предложен от Китай, са в съответствие с руските подходи и могат да бъдат взети като основа за мирно уреждане, когато на Запад и в Киев са готови за това“, каза Путин. Но досега Москва не е наблюдавала такава готовност. Така руският лидер посочи плановете на Обединеното кралство да доставя на Украйна боеприпаси с обеднен уран. „Изглежда, че Западът наистина реши да се бори с Русия до последния украинец, не на думи, а на дела. В тази връзка бих искал да отбележа, че ако всичко това се случи, тогава Русия ще бъде принудена да отговори. Западът вече е започват да използват оръжия с ядрен компонент“, предупреди Путин.

Си Цзинпин на свой ред каза, че Китай се придържа към обективна и безпристрастна позиция по отношение на украинската криза, активно насърчава помирението и възобновяването на преговорите за нейното разрешаване. „Ние винаги сме за мир и диалог, стоим твърдо на правилната страна на историята“, каза той. И добави, че разчита на подкрепата на тесни контакти с президента Путин в различни формати.

Проверка по рама

И двамата лидери отбелязаха нарастващото напрежение в света и нечестната практика за налагане на санкции. Според Путин се нарушават непреходни принципи – ненамеса във вътрешните работи, правото на страните на суверенен модел на развитие, свобода на търговията, достъп до съвременни технологии и дори образование. Той подчерта, че Русия и Китай, виждайки нарастването на конфликтния потенциал в света, се противопоставят на факта, че някои държави или блокове с действията си нанасят щети на трети страни.

Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков, отговаряйки на въпроса на „Российская газета“ дали лидерите на Русия и Китай са постигнали някакво единодушно мнение за разрешаването на ситуацията в Украйна, каза, че са предали позициите си един на друг . „Чуха се, това е най-важното“, подчерта той.

По-голямата част от разговорите бяха посветени на двустранните отношения. Според Путин Русия и Китай са си поставили задачата да разширят сътрудничеството в осем области, включително финансовата и транспортната. Той подчерта, че Китай твърдо заема позицията на водещ търговско-икономически партньор на Русия.

Си Дзинпин отбеляза, че търговията между Русия и Китай е нараснала със 116% за 10 години. Путин каза, че въпреки последиците от пандемията и натиска на санкциите търговията през 2022 г. е достигнала исторически рекорд от 185 милиарда долара. „Очаква се тази година Русия и Китай не само да достигнат търговския обем от 200 милиарда долара, който договорихме с нашите приятели преди няколко години, но и да надминат този крайъгълен камък“, каза той. В сектора на газа и петрола се откриват нови перспективи. На преговорите подробно беше обсъден проектът „Силата на Сибир-2“. По думите на Путин почти всички параметри са договорени.

„По-нататъшното нарастване на износа на руски газ за Китай ще бъде улеснено от изпълнението на сключеното през януари междуправителствено споразумение за полагане на далекоизточния газов маршрут, както и от изпълнението на инициативата за изграждане на газопровода „Силата на Сибир-2“ през територията на Монголия. Ние обсъдихме това подробно, с монголската страна имаме всички договорености, които са постигнати, това ще бъдат 50 милиарда кубически метра газ“, каза президентът на Руската федерация. По-късно вицепремиерът Александър Новак каза пред репортери, че ръководителите на Руската федерация и Китай са инструктирали да приключат подготовката за подписване на документите по „Силата на Сибир – 2“ възможно най-скоро.

Магазин за Акумулатори

Много от разпоредбите на мирния план, предложен от Китай, могат да бъдат взети като основа за уреждане на Украйна, когато на Запад и в Киев са готови за това.

Доставките на руски втечнен природен газ за Китай също ще се разширят, каза Путин. Освен това по време на преговорите в разширен състав той каза, че Русия е готова да увеличи обема на износа на петрол за Китай. „Китай стана лидер по внос на руски петрол. В същото време Русия е готова да увеличи непрекъснатите доставки на петрол за нуждите на китайската икономика“, уточни президентът на Руската федерация.

Си Дзинпин потвърди, че страните са се съгласили да увеличат търговията с енергия, ресурси и електрически продукти. „Подобрете устойчивостта на стрес на веригите за производство и доставки на двете страни, разширете сътрудничеството в областта на информационните технологии, цифровата икономика, селското стопанство и продължете да осигурявате непрекъснатост на трансграничната логистика и транспорт“, добави той.

Русия и Китай могат да станат световни лидери в информационните технологии, мрежовата сигурност и изкуствения интелект, каза Путин. „Предлагаме да комбинираме нашия богат научен потенциал и производствени възможности“, каза той. Говорейки за селското стопанство, Путин каза, че Руската федерация има всички възможности да увеличи износа на месо, зърно и други категории стоки за Китай. „Взаимната търговия със селскостопански продукти расте с високи темпове: миналата година – с над 41%“, каза той.

Във взаимната търговия между двете страни все повече се използват национални валути. По време на преговорите със Си Цзинпин Путин каза, че Русия иска да използва юана по-активно във външнотърговските разчети не само с Китай, но и с трети страни. „Ние сме за използването на китайски юани в разплащанията между Руската федерация и страните от Азия, Африка и Латинска Америка“, каза той.

Русия и Китай също са готови съвместно да развиват транзитния потенциал на Северния морски път. „Готови сме да създадем съвместен работен орган за развитието на Северния морски път“, каза руският лидер.

Путин и Си Дзинпин обсъдиха и военнотехническото сътрудничество. „Разбрахме се да продължим да изпълняваме договореностите, които бяха постигнати по-рано чрез Министерството на отбраната“, каза помощникът на президента Юрий Ушаков пред репортери след разговорите.

В Русия е високо оценено, че веднага след преизбирането Си Дзинпин дойде в Русия на държавно посещение. „Това е ясно потвърждение на особения характер на руско-китайското партньорство, което се гради на взаимно уважение и зачитане на интересите на другия“, каза Путин вече на съвместна вечеря на руската и китайската делегации в Грановитата палата.

А вторият ден от държавното посещение в Русия на Си Дзинпин започна със запознанство с руския премиер Михаил Мишустин. Срещата се състоя в сградата на Правителството на Краснопресненската набережна.

Заради пандемията от коронавирус в продължение на няколко години ръководството на Русия и Китай, с редки изключения, можеха да общуват помежду си само чрез видео. Си Цзинпин призна, че след три години за него е голямо удоволствие отново да посети приятелска Русия. „Много се радвам да се запознаем“, обърна се китайският лидер към Мишустин.

„Ние в Русия сме искрено заинтересовани от по-нататъшното укрепване на нашето всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие с Китай – каза министър-председателят на Руската федерация. – Нашите отношения са на най-високо ниво в цялата многовековна история и влияят върху формирането на глобалният дневен ред в логиката на многополярността“.

Михаил Мишустин подчерта сътрудничеството на страните във високотехнологичните области: самолетостроене, машиностроене, машиностроене, космически изследвания, както и в технологиите „от край до край“, насочени към създаване на иновативни продукти и предоставяне на услуги. „Убеден съм, че разширяването на иновационното сътрудничество ще укрепи технологичния суверенитет на Русия и Китай“, каза премиерът. Портфолиото на междуправителствената инвестиционна комисия днес включва 80 проекта на обща стойност над 165 милиарда долара.

Портфолиото на Междуправителствената инвестиционна комисия днес включва 80 проекта на обща стойност над 165 милиарда долара

Китайският президент даде да се разбере, че не се съмнява в коя страна да отиде на първото си посещение след преизбирането му. „Това отговаря на историческата логика. Защото ние сме най-големите съседни сили един на друг. Ние сме и всестранни стратегически партньори“, каза той.

Сега Пекин очаква ответната визита на руското ръководство. Китайският лидер каза, че е поканил Владимир Путин да посети тази година в удобно за него време. Но Михаил Мишустин, смята Си Дзинпин, трябва да посети Китай възможно най-скоро – за да установи тесни връзки с новия премиер на Държавния съвет на Китай Ли Цян и да продължи практиката на редовни срещи на правителствените ръководители.

Редакцията на „Российская газета“ също проведе среща с китайски колеги – „на професионално ниво“ и „в широк формат“. „Източният вятър е добра новина“, така гостите ни оцениха резултатите от разговорите между лидерите. Ние сме напълно съгласни с тях.

Къс

Лидерите на Русия и Китай подписаха изявления за развитие на сътрудничеството

След разговорите Владимир Путин и Си Дзинпин подписаха Съвместно изявление за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическото сътрудничество с навлизането в нова ера и Съвместно изявление за план за развитие на ключови области на руско-китайското икономическо сътрудничество до 2030 г. „Российская газета“ цитира основните тези на лидерите.

– Русия оценява положително позицията на Китай относно Украйна, а Китай оценява положително готовността на Русия да започне преговори;

– страните са загрижени за рисковете, свързани със създаването на AUKUS и техните планове за изграждане на ядрени подводници и призовават AUKUS да спазва стриктно задълженията си за неразпространение на оръжия за масово унищожение;

– план за укрепване на цялостното партньорство в енергийния сектор;

– смятат, че за разрешаването на украинската криза е необходимо да се предотврати блоковата конфронтация и разпалването на конфликти;

– те са загрижени за военните биологични дейности на Съединените щати и изискват разяснения по този въпрос;

– ще разширят научния обмен, за да осигурят технологичното лидерство на двете страни;

– призив да се избегне влошаване на кризата в Украйна и преминаването й „в неконтролирана фаза“;

– настояват НАТО да спазва стриктно отбранителния характер на своята организация и да зачита суверенитета на другите.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ