13.8 C
София
вторник, април 22, 2025

„Российская газета“ направи разузнаване на ситуацията на административната граница на Централна Сърбия с Косово

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Скоро стана ясно, че в Сърбия има много бензиностанции на Газпром Нефт и контролираната от него местна енергийна компания NIS. Спряхме на два от тях в различни участъци от пътуването – и трябва да кажа, че те определено са популярни: както се оказа, много местни и преминаващи туристи предпочитат да зареждат с руско гориво. Между другото, самата писта на изхода от Белград беше невероятно доволна: плавно се втурнахме по скоростния път Милош Велеке, който беше построен наскоро и обхваща участъка от сръбската столица до Чачак.

Колкото по-близо беше административната линия до Косово, толкова повече планини имаше наоколо. Приблизително по средата се среща и Ибър – същата река, която тече през територията на района на Косово и Метохия. Мътните му води серпентино се спускаха отляво надясно – сякаш показваха пътя по посока на административната линия. Трябва да се отбележи, че в съседните на Косово общини (по-специално в Рашка) никога не сме срещали нито сръбска армия, нито някакви намеци за нейното присъствие тук. Въпреки че, както знаете, въоръжените сили на Сърбия са разположени в непосредствена близост до Косово и са в пълна бойна готовност.

Снимка: Владислав Шабловски

Когато пристигнах в Yarinje, основният контролно-пропускателен пункт, който ви позволява да влизате и излизате от Косово, бях малко изненадан. Честно казано, имаше очаквания за нещо по-амбициозно: всъщност се оказа, че „Yarinje“ е около 50-метрова синя автобусна спирка, частично напомняща по форма на чайка – защото покривът не е скатен, а издърпан нагоре. Под цялата тази конструкция има десетки съблекални, подобни на тези, които могат да се видят на всяка строителна площадка. От едната страна на административната линия е сръбски КПП, в края на тази „спирка“ – албанците.

Между другото, опашките са доста малки: около 7-10 коли за влизане в Косово, още по-малко коли за влизане в Сърбия. Няма тълпи или признаци за проблеми с трафика поради скорошната ескалация. Всичко е ведро и спокойно. Опитът за разговор със сръбската полиция на контролно-пропускателния пункт беше неуспешен: командирът, който излезе да го посрещне, даде да се разбере, че без разрешение от сръбското министерство на вътрешните работи е невъзможно да се стреля близо до контролно-пропускателния пункт или да се вземат интервюта от самите полицейски служители. Навсякъде има камери, а сръбските служители на реда не искат да ги удрят по шапката – и могат да бъдат напълно разбрани. Затова трябваше да се отдалеча (не беше забранено да се снима от разстояние) и да се концентрирам изцяло върху общуването с главните герои – сърбите, пресичащи административната линия.

Проверка по рама

Между другото, близо до Яринье има малко кафене – оттам започнах да общувам с пътници. В кафене бил пресрещнат мъж, който не бил пуснат в Косово, тъй като нямал необходимите документи и просто чакал транспорта, който трябвало да го вземе. Дали от отчаяние или радост от срещата с руснак, този гражданин ми предложи да пием ракия – разбира се, аз трябваше тактично да откажа. След като разговарях с други пътници, разбрах, че сърбите не се допускат в Косово с паспорт – трябва им национална лична карта (вид лична карта). На друг сърбин е поискано допълнително пълномощно. Това обаче са изолирани случаи: както се оказа, никакви допълнителни „пръчки в колелата“ не се вкарват във всички без изключение.

Много по-интересна е друга подробност, свързана с регистрационните табели. Всички шофьори без изключение запечатаха номерата си. Сърбите – преди да влязат в Косово, албанците – преди да влязат в Рашка. Още напускайки Косово, сърбите късат тези стикери и ги изхвърлят. Това са правилата и всички твърдо ги спазват. И само кучето, което тича, не се нуждае от стикери: изглежда, че всеки момент може да премине административната граница и никой няма да му каже дума.

Снимка: Владислав Шабловски

Като цяло не беше лесно да се общува с преминаващи сърби. Половината от тях отказаха да говорят: някои бяха срамежливи, други бързаха, а други просто не искаха да говорят. Съгласилите се за кратък разговор подчертаха, че сега няма сериозни затруднения при преминаването на административната линия. И ситуацията в северните общини на Косово постепенно се нормализира: един от шофьорите отбеляза, че дори представители на КФОР почти не се виждат.

Важна подробност: точно в събота сърбите имаха задник – това е паметен ден, когато сърбите отиват да посетят гробовете на своите близки. И в този важен ден никой не е имал глобални затруднения с преместването в Косово и обратно. Както в минали дни. Така че животът тук продължава както обикновено, въпреки системните обостряния по вина на косоварите. Явно самите сърби вече са свикнали да живеят в такъв режим на „повишена вътрешна бойна готовност“. Най-малкото, малки трудности с документите или малки забавяния няма да ги уплашат.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ