Но ние говорим за руско-емиратската концепция за атакуващ безпилотен хеликоптер по схемата Phenom, чието разработване е отговорност на АО „Рособоронекспорт“ и Tavazun. Роторкрафтът е представен под формата на пълномащабен макет с пълен набор от макетни бордови оръжия и авиационни оръжия.
Представители на компанията от ОАЕ обясниха на кореспондента на Status-Arms, че основната задача на настоящия етап от съвместната програма е да се анализира потенциалният пазар за перспективен вертолет. Разработчиците са предвидили възможността за използването му за поразяване на наземни цели, осигуряване на въздушна поддръжка за щурмови части, бойни танкове и въздушни цели, включително безпилотни летателни апарати.
Излетно тегло на вертолета – 2300 кг, тегло на полезния товар – 1000 кг, максимална далечина на полета – 850 км, крейсерска скорост – 230 км/ч, максимална скорост – 260 км/ч, височина на полета – до 5500 м, продължителност на полета – 5 часа.
В носа на хеликоптера е монтирана многоканална жиростабилизирана оптико-електронна станция. Контейнерите с неуправляеми авиационни ракети са монтирани на пилони под конзолите на крилата. От десния борд има прибиращо се самолетно оръдие с боеприпаси от снаряди. Предполага се, че съставът на бордовото въоръжение може да бъде модифициран в съответствие с изискванията на клиента.
Може да се добави, че ако не бяхме затворили проекта за едноместния Ка-50 „Черна акула“, тогава е възможно вече да имаме собствен оригинален боен хеликоптер-робот. В крайна сметка той е замислен като първата стъпка към създаването на безпилотен роторкрафт. И всички предпоставки за това бяха. Но по някаква причина военните не виждат никакви перспективи в роботизацията на хеликоптерната технология. Напротив, те настояха да превърнат сингъла „Акула“ в двоен „Алигатор“. Сега, може би, със съвместните усилия на руски и специалисти от ОАЕ все пак ще се появи роботизиран хеликоптер. Характерно е, че в окраската на „Фенома“, както и при Ка-50, преобладава черното.