10.1 C
София
сряда, май 14, 2025

Руски и беларуски учени разработиха технология за производство на продукти за деца с алергии

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Тези продукти са на нашите пазари, но предимно от внос. Предприятията, които го произвеждат в Русия, работят под чужди марки. Предприятията, произвеждащи продукти с намалена алергенност, зависят от специален компонент – хидролизат, без който производството му е невъзможно. Хидролизатите се внасят в Русия и Беларус главно от Франция. Но западните партньори вече предупредиха, че доставките могат да бъдат прекратени поради санкции. Хиляди алергични деца ще бъдат изложени на риск.

Но има и добра новина: Руският научноизследователски институт по детски храни – филиал на FGBUN „Федерален изследователски център по хранене и биотехнологии“ разработва собствена технология за производство на хидролизати и продукти с намалена алергенност. Въвеждането на тези технологии е планирано и в Беларус, в завода на Волковиск АО „Беллакт“. Предстои и пускането на цех за производство на хидролизати. Миналата година специалисти от нашите страни разработиха технологията за получаване на хидролизат с помощта на местни ензими и сега се работи активно за разработване на линия продукти с намалена алергенност. За подробности репортерите на СОЮЗ отидоха в Истра, близо до Москва, където се намира изследователският институт за детски храни.

Съставът на продуктите за страдащите от алергии включва хидролизат, който се доставя от Франция

…В продължение на десетилетия този институт е единствената научна организация в областта на междусекторната индустрия за бебешки храни в Русия. Именно тук са разработени рецептите за популярните съветски млечни формули Малютка и Малиш.

– Виждаме значително увеличение на алергичните заболявания, – казва директорът на Изследователския институт за бебешка храна Сергей Симоненко. – Според Института по имунология на Федералната медико-биологична агенция на Русия всеки трети руснак е предразположен към алергии. А броят на децата, страдащи от алергични заболявания, се е увеличил повече от три и половина пъти през последните десет години. Една от най-честите е хранителната алергия. Децата са по-склонни да бъдат алергични към протеините на кравето мляко. Разбира се, в повечето случаи болестта не е животозастрашаваща, но може да се превърне в сериозен проблем както за детето, така и за родителите му. Клиничните прояви са разнообразни: от кожен обрив до тежки стомашно-чревни и системни прояви.

Проверка по рама

Руски и беларуски учени са сигурни, че пълното изключване на млечни продукти от диетата на пациенти с хранителни алергии, с изключение на тежки клинични случаи, е крайно нежелателно. Млечните продукти са източници на най-лесно усвоимия протеин с пълен аминокиселинен състав. Необходимо е да се разработи технология за получаване на специализирани млечни продукти с намалена алергенност за бебешка храна на базата на млечни протеинови хидролизати. Днес руският пазар за специализирано лечебно хранене се състои от повече от 90 процента от вноса от чуждестранни компании (Nestlé, Danone, Abbott, Hero, Brown и други), малък процент от общия обем е зает от руски фабрики („Infaprim“ , „Фармалакт“) и Беларус („Беллакт“). Лечебните заведения са осигурени с лечебно хранене само с 15 на сто.

При непоносимост към протеините на кравето мляко е необходимо да се включат в диетата специални продукти, чиято технология предвижда тяхната био- и физико-химична модификация. Сега много внимание се обръща на създаването на специализирани превантивни продукти, използващи протеинови хидролизати от сурово мляко. Засега те не се произвеждат в производствен мащаб нито в Русия, нито в Беларус.

Отиваме в лабораторията, където вече е отработена технологията за получаване на хидролизати и са получени прототипи. Елена Симоненко, ръководител на отдела на Изследователския институт по бебешко хранене, ни показва резултата от експеримент за възстановяване на сухи домашни и вносни хидролизати.

Беларус има необходимите разработки, които ще помогнат на руското производство

Компонентът може да бъде в няколко форми, виждаме почти прозрачна течност в епруветката.

– Разработихме технология за получаване на хидролизати директно от мляко с помощта на шест домашни ензима.

Магазин за Акумулатори

Избрани са два ензима за по-нататъшни изследвания и производство, получени са хидролизати в суха и кондензирана форма, извършени са пилотни тестове в завода Bellakt и сравнителни изследвания с вносни аналози.

Имаме добри резултати. Тази година ще бъдат проведени изследвания за алергенност на получените хидролизати, включително предклинични, – обясни Елена Симоненко. – Сега задачата е да се създаде пълен цикъл на производство на продукти с намалена алергенност. Цех за производство на хидролизати ще бъде създаден във Волковския завод на ОАО „Беллакт“. В бъдеще те ще произвеждат продукти с намалена алергенност на базата на получените хидролизати. Вече се разработва линия, като това ще бъдат напитки за хранене на деца над три години, които са алергични към млечните протеини. В близко бъдеще ще започнат клинични изпитвания и след това пускането на готови продукти.

Беларус има необходимите разработки и компоненти за хранително-вкусовата промишленост, детски храни, които ще помогнат на руското производство.

– Днес ензими за хранително-вкусовата промишленост практически не се произвеждат, а в Беларус са запазени суровини. Убедена съм, че можем да решим проблемите на вносозаместването само в сътрудничество с колегите от Беларус, – подчерта Елена Симоненко.

Според учения това не е първото сътрудничество с беларуски колеги. Също толкова значимо развитие на хипоалергенните продукти е Bellakt PepGS, адаптирана млечна формула на базата на пълен хидролизат от суроватъчен протеин за терапевтично хранене на малки деца, съвместно с Volkovysk JSC „Bellakt“. Продуктът е преминал клинични изпитвания в клиниката по клинично хранене на Федералната държавна бюджетна институция „Федерален изследователски център по хранене и биотехнологии“ и се препоръчва за използване в храненето на малки деца и за широкомащабно производство в предприятието.

– Разработването на млечни и други продукти с намалена алергенност с превантивен профил е нова, много актуална посока в областта на подобряването на качеството и безопасността на хранителните продукти, както и уместността и перспективите за разработване на нови специализирани млечни продукти за деца, които са алергични към млечни протеини, не са под съмнение, – сигурна съм Елена Симоненко. – Броят на децата, които се нуждаят от специализирани хранителни продукти с намалена алергенност, е приблизително 750 хиляди души и тази цифра нараства всяка година. Като се има предвид броят на децата, алергични към протеините на кравето мляко, прогнозният пазар на млечни продукти с намалено съдържание на алергенни протеини в Русия може да бъде над 200 000 тона годишно.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ