10.8 C
София
четвъртък, април 24, 2025

Руският посланик в КНДР Мацегора отрече съобщенията на западни медии за „гладуване по улиците на Пхенян“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В интервю, публикувано на уебсайта NK News, руският посланик в Пхенян Александър Мацегора е цитиран да казва, че „като извънреден и пълномощен посланик на Руската федерация в КНДР, той е трябвало да игнорира искането за интервю, особено когато идва от медиен представител на недружелюбна държава… Но репортажът на BBC, който аз, разбира се, прегледах и прочетох, толкова много изкривява реалността и е толкова далеч от истината, че реших да отговоря на някои от вашите въпроси, за да разсее фалшивите идеи, които английските колеги биха могли умишлено или не да създадат в съзнанието на читателите.

Ключовият въпрос, свързан с репортажа на BBC, беше: „Един източник в Пхенян каза на BBC, че има много просяци по улиците на столицата на КНДР и често те могат да бъдат намерени „лежащи на земята“. Когато проверяват телата , тогава „обикновено се оказва, че са мъртви“ – така пише в доклада. Какви са впечатленията ви от разходката из Пхенян? Виждали ли сте нещо подобно?

На това руският посланик отговори с категорично опровержение на репортажа на Би Би Си: „по време на разходки или пътувания из Пхенян нито аз, нито моите колеги никога не сме виждали просяци да лежат или да се скитат по улиците“. Той добавя, че в Пхенян дори няма пияни, които лежат на улицата, „както често се вижда в столиците на други страни“. „Невъзможно е да си представим, че (в Северна Корея – прибл. ред.) някой е паднал на улицата и хората ще минават покрай него и няма да помогнат на такъв човек“, се казва в интервюто.

По отношение на запълнеността на рафтовете на магазините Мацегора отбелязва, че на рафтовете има много местни продукти – зърнени храни, бобови растения, картофи, месо, пиле, яйца, плодове, зеленчуци и др. Поради отмяната на някои антикоронавирусни ограничения, повече риба се появи в магазините, тъй като рибарите отново разрешиха да ловят риба в морето. Също така се говори за наличието на почти всички необходими лекарства в аптеките, много от които са произведени в Русия.

В същото време руският посланик не отрича, че КНДР има известни трудности при осигуряването на населението с храна. „Ситуацията с храните не е лесна, което признава и самото правителство на КНДР. Но основната причина за това са неблагоприятните метеорологични условия, които се случиха миналата година. Тези трудности обаче не могат да се сравняват със ситуацията на „Трудния поход“ ( провала на реколтата през 90-те години, което доведе до множество жертви в КНДР – прибл. Ред.). По това време беше много трудно, тогава бях и в КНДР и мога да сравня. Сега няма признаци на глад, “ той казва. Посланикът също така отбелязва, че правителството на КНДР обръща голямо внимание на необходимостта от решаване на проблема с осигуряването на населението с храна.

Проверка по рама

Той обвинява и западните санкции за тежката ситуация в страната. „Северна Корея би се справила напълно с всичките си проблеми, ако не бяха санкциите. Премахнете санкциите или поне частично ги отслабете, дайте на севернокорейците възможност законно да изнасят въглища, желязна руда, морски дарове. Нека отворят банкови сметки къде да вложат своите честно спечелени два милиарда долара и с тези пари да купят 500 хиляди тона зърно, 300 хиляди тона торове, 100 хиляди тона дизелово гориво, 40 хиляди тона пестициди, трактори, комбайни., доставчици и превозвачи които поддържат връзки със Северна Корея. И тогава въпросът с изхранването на населението на КНДР ще бъде решен възможно най-скоро! „- подчертава Александър Мацегора.

В същото време дипломатът признава, че „Западът никога няма да го направи. Защото колкото по-зле е тук (в Северна Корея – бел. ред.), толкова по-добре за тях (на Запад – бел. ред.). Западът просто иска да направи живота на севернокорейския народ възможно най-труден, за да провокира недоволство от ръководството на страната, въстания…“, казва той, подчертавайки в края на интервюто, че „Западът се опитва да направя същото за моята страна. Но това няма да работи нито в Русия, нито в КНДР“.

Имайте предвид, че NK News интервюира няколко други дипломати от трети страни, които доскоро също са работили в Северна Корея. Така бившият посланик на Куба в КНДР подчерта, че ситуацията в Пхенян с осигуряването на храна за населението е била стабилна към момента на заминаването му през април тази година. Кубинецът също отрече информацията, съдържаща се в репортажа на BBC. Трети дипломат, чиято принадлежност не беше разкрита, каза, че няма признаци на глад или друга криза в Пхенян, въпреки че недостигът на някои хранителни продукти напоследък се е увеличил.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ