15.8 C
София
събота, април 19, 2025

Руският посланик в САЩ Анатолий Антонов за триумфа на абсурда при премахването на руската култура на Запад

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Превръщането на великите руски художници А. И. Куинджи, И. К. Айвазовски и И. Е. Репин в украинци от нюйоркския Метрополитен музей може да се определи само като триумф на абсурда въз основа на тяхното раждане в Мариупол, Феодосия и Чугаев. Подобни действия не издържат на критика, дори само защото създателите се смятаха за руски художници. Между другото, по произход И. Е. Репин е руснак, И. К. Айвазовски е арменец, а А. И. Куинджи е грък. И тримата са родени в Руската империя, когато не е имало украинска държавност.

Друг пример за невежество от страна на „Метрополитен” е преименуването на картината на Е. Дега „Руска танцьорка” в „Танцьорка в украинско облекло”. Освен това под творбата се появи коментар „Темата на картината отразява прилив на интерес във Франция към изкуството и културата на Украйна, която тогава беше част от Руската империя след сключването на френско-руския съюз през 1894 г. „

Инициаторите на това начинание не се притесняват да разберат, че френският импресионист е вдъхновен да създаде шедьовър от артистите на Руския императорски балет, които изпълняват в Париж. Малко вероятно е художникът да е знаел за съществуването на „великата украинска хореографска школа“.

Американският музей за модерно изкуство също се поддаде на лудостта. На мястото му е организирана постоянна експозиция на „етническите украинци” К. С. Малевич, Л. Берлявски-Невелсон, С. Делони-Тюрк и И. И. Кабаков, наречена „Солидарност”.

Съдейки по реториката на местните изкуствоведи, следващата стъпка е „украинизацията“ на московчанинът В. В. Кандински и неговото творчество. В американските кръгове има разгорещена дискусия дали художникът може да бъде причислен към Украйна във връзка с образованието си в Одеса.

Проверка по рама

Бих искал да попитам музейните новатори, които доскоро се възхищаваха на руската култура: „Защо едва сега започнаха да подменят историческата реалност? Не е ли „богоявление“ просто банална почит към политическата мода?“ Във всеки случай ще дойде време на отрезвяване и културният елит на Съединените щати ще се срамува от действията си.

Беше трудно да се повярва, че ксенофобията може да пусне корени в държава, чиито основи, изглежда, трябва да бъдат културно и етническо многообразие и толерантност към различните народи. Но местните политици не само насърчават враждебността към всичко руско, но и активно я насаждат в съзнанието на гражданите. През последните години тук не спряха да се щамповат необосновани обвинения срещу нас, които послужиха като основание за затягане на санкциите.

Русия винаги е почитала и уважавала най-богатите традиции на всички страни. Това е основата на националната идентичност, манталитет и държавност. Колкото и трудни да са отношенията, културата винаги трябва да остане мост за изграждане на доверие между хората.

Не е имало „отмяна на културата“ дори по време на Студената война. Не всеки знае, че победителят в първия международен конкурс на името на P.I. Чайковски през 1958 г. е американски гражданин, изключителен пианист Ван Клибърн. Със сензационното си представяне в Москва в разгара на двустранна конфронтация той допринесе за разрушаването на бариерите, давайки надежда за намиране на взаимно разбирателство, основано на любовта към класическата музика.

Тогава културното сътрудничество помогна за разчупването на леда. Значението му трудно може да бъде надценено и днес, тъй като универсалният език на изкуството обединява хора от различни националности, независимо какво се случва в света на „голямата политика“.

Магазин за Акумулатори

През 2022 г. на фона на ширещата се русофобия конкурсът беше изключен от Световната федерация на международните музикални конкурси. Но въпреки това американските представители се стремят да станат лауреати и призьори на този престижен конкурс. Между другото, в Международния младежки конкурс. П.И. Чайковски през 2023 г. присъстваха 128 талантливи художници от 14 страни, включително Съединените щати.

Руската култура не принадлежи само на Русия. Това е световно съкровище. Познаваме американците като благодарни ценители на истинското изкуство. Доскоро препълнените зали по време на турнето на трупите на Болшой и Мариинския театър, както и на нашите изключителни музиканти, гърмяха от аплодисменти. Очевидно е, че местната публика жадува за изяви на руски художници и художествени изложби. Може би е време да спрем с русофобската лудост?

Подготви Евгений Шестаков

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ