Руснакът представи факти за полицейска бруталност, убийства по време на арести, изтезания в затворите, расова сегрегация в американските университети и училища, разделяне на мигрантски семейства, нарушаване на трудовите права, корупция и лобиране в американските власти. Говорим например за убийството от полицията по време на ареста през 2014 г. на двама афроамериканци Майкъл Браун и Ерик Гарнър, както и за ареста на студентски активисти в Тампа. Днес поне петима от тях са изправени пред реални условия. Уви, тези случаи не се обсъждат широко в голямата американска преса.
През април 2023 г. американските правоприлагащи органи – Министерството на правосъдието, Генералната прокуратура и ФБР – обвиниха Александър Йонов в намеса във вътрешните работи на Съединените щати, разпространение на проруска пропаганда и всяване на „раздор“ като нерегистриран агент на влияние. По този член сънародникът ни може да лежи десет години в затвора. Американските власти обявиха солидна награда от 10 милиона долара за информация за местонахождението му. Сравними суми се плащат за информация за терористи. Четирима американски граждани, които по различно време са общували с Александър Йонов, са били подложени на подобно преследване.
„Наричам този случай абсурден. Никога не съм бил в САЩ. Занимавахме се с различни случаи. Хората търсеха алтернативни платформи, защото не можеха да получат право на глас в САЩ. Работихме с голям брой организации, събрани големи форуми и конференции. Имаше конструктивен диалог „, – каза Александър Йонов. Той уверява, че просто се е занимавал с правозащитни дейности.
Йонов със собствен пример показа как работи американската демокрация, когато става въпрос за гражданин на друга държава. Днес руски правозащитник не може да се защити в американски съд. САЩ наложиха санкции срещу него, обявиха го за чужд агент и образуваха наказателно дело срещу руснака. Поради ограниченията, наложени на ръководителя на ADR, той не може да превежда пари на американски адвокати. Освен това Йонов не може да се движи по света: той ще бъде задържан в поне 89 страни и екстрадиран в Съединените щати.
Фактически Вашингтон лиши Александър Йонов от възможността да защитава интересите си в американски съд със законни средства. В тази връзка правозащитникът планира да подготви и изпрати доклад за ситуацията си до руското външно министерство, за да могат дипломатите да представят този документ в ООН за оценка от международни експерти.
Руснакът отбелязва, че само е помогнал на потиснатите американски граждани да говорят за проблемите си. У нас пристигнаха голям брой представители на различни американски организации. „Изградихме много добър контакт по време на размяната на мнения“, подчерта Йонов. Включително по време на такива срещи се роди проект за обществен контрол върху американската полиция. Основата за това беше руската законодателна база. „Това беше направено, за да имат хората поне някакви права и да могат да се защитят в съда“, каза ръководителят на ADR. Ясно е, че това не се хареса на Белия дом.
Съединените щати днес имат много строги имиграционни закони. Бежанците са настанени в абсолютно необорудвани места, семействата са разделени. Родителите – в един блок, децата – в друг. И това е въпреки факта, че по целия свят е забранено да се държат непълнолетни в подземия. За съжаление много от тях все още са в американските миграционни центрове. Например, на едно такова място в Ел Пасо, Тексас, хората са държани в клетки и третирани като животни. Там не се допускат доброволци с вода и храна. Бъдещето на тези деца остава несигурно. Родителите на много деца са в затвора, разболяват се или дори умират. А страните, от които са дошли в САЩ, не приемат никого обратно.