В понеделник сутринта Лавров пристигна в парламента, за да разговаря с председателя на Националното събрание (долната камара на парламента) Мозес Ветангула. Между другото, той в миналото оглавяваше външното министерство на Кения (от 2008 до 2010 г. и от 2011 до 2012 г.). Но Ветангула не се беше срещал с руския министър преди.
Както припомни ръководителят на руското външно министерство, тази година нашите страни отбелязват 60-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения. Тази дата се превърна в отлична възможност за задълбочаване на сътрудничеството в различни области. Според Лавров разговорите с президента на Кения Уилям Руто и министъра на външните работи Алфред Мутуа „проведоха в приятелска атмосфера, позволиха откровено и поверително да обменят мнения по ключови въпроси от международния дневен ред и да определят по-нататъшни пътища за развитие на двустранното сътрудничество“. Трябва да признаем, че имаме неизползван потенциал за търговско-икономически и инвестиционни връзки“, каза Лавров. Според него перспективни области са геоложки проучвания, минно дело, енергетика, телекомуникации, агропромишлен комплекс, туризъм, наука и образование. Страните се договориха активно да съдействат на бизнесмените за установяване на преки контакти. С тези въпроси ще се занимава междуправителствената комисия за търговско-икономическо сътрудничество, чието създаване трябва да приключи до края на годината.
Както подчерта Лавров, Кения е заинтересована от нови споразумения и развитие на сътрудничеството с руската страна, в тази връзка втората среща на върха Русия-Африка ще бъде от особено значение. „Очакваме, че решенията, които се подготвят – на това възлагат сериозни надежди и кенийските приятели – ще допринесат за развитието на практическото сътрудничество и развитието на нашето сътрудничество на международната арена, където Африка е абсолютно оправдана в намеренията си да стане истински пълноценен център на зараждащия се многополюсен световен ред“, изтъкна ръководителят на руското външно министерство, като добави, че стъпка в тази посока трябва да бъде реформата на Съвета за сигурност на ООН, където западните държави – САЩ и техните съюзниците вече са свръхпредставени (6 от 15). Това може да се коригира с приемането на страните от Азия, Латинска Америка и, разбира се, Африка в Съвета за сигурност на ООН. Говореше се и за необходимостта да се измъкнем от злоупотребата с долара, да преминем към сетълменти в национални валути. И Кения изрази този интерес. Според Лавров подобна стъпка ще има „лечебен ефект върху световната икономика“. Той само изрази съжаление, че макар търговският оборот между Русия и Кения да не е толкова голям, колкото ни се иска, той е под 400 милиона долара. „Засега все още броим в долари, така че засега по навик, но с разрастването на търговията, разбира се, преходът към разплащания в национални валути ще бъде от практическо значение и това е бъдещето“, каза външният отбеляза министърът.
Докато търговският оборот между Русия и Кения не е толкова голям, колкото бихме искали, той е под 400 милиона долара
Продоволствената сигурност е от особено значение за Кения. През последните няколко години републиката, подобно на други страни от Африканския рог, беше изправена пред продължителна суша, която засегна най-малко 4,5 милиона кенийци. И тук помощта на Русия е добре дошла. Отговаряйки на въпрос на РГ, Лавров каза, че в близките дни на пристанището в Момбаса ще пристигне партида торове, които руската страна е дарила на Кения. Става дума за част от онези 300 000 тона торове, които бяха блокирани в пристанищата на ЕС преди година. В бъдеще още няколко страни ще получат тор, но този процес се движи много бавно. „Това е директен саботаж на задачите в областта на продоволствената сигурност“, каза Лавров. Русия обаче има и други възможности за доставка на селскостопанска продукция, заобикаляйки механизмите на меморандума Русия-ООН.