Според японското министерство на отбраната ракетата на КНДР е била изстреляна от покрайнините на Пхенян по стръмна траектория. Тя беше в полет около 66 минути и достигна височина от 5,7 хиляди километра. Пхенян, който всъщност се оказа обкръжен от враждебни държави – Япония и Южна Корея, които официално взеха курс на широкомащабно превъоръжаване, е принуден да демонстрира сила. Така Токио възнамерява през следващите пет години да доведе средствата за отбрана до два процента от БВП. На свой ред в Южна Корея твърдят, че страната трябва да се сдобие със собствени ядрени оръжия или да ги сподели със САЩ. Има много привърженици на тази идея както сред обикновените южнокорейци, така и сред представителите на политическия елит. Очевидно протичащите процеси карат Пхенян да развива по-активно собствения си отбранителен потенциал. Северна Корея отбелязва, че междуконтиненталните балистични ракети никога няма да целят Южна Корея. „За глупавите, ще ви уведомя: нашите междуконтинентални балистични ракети никога няма да бъдат насочени от Сеул“, каза Ким Йо-джонг, първият заместник-ръководител на отдел на Централния комитет на Работническата партия на Корея, който е сестра на севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Според нея КНДР следи отблизо „действията на враговете“.
В Токио телевизията показа кадри от полета на севернокорейска междуконтинентална балистична ракета, която попадна в обективите на камери за външно наблюдение. Японските власти отправиха протест към Пхенян, който беше предаден на Пхенян по дипломатически канали в Пекин. Японският премиер Фумио Кишида проведе извънредно заседание на Съвета за национална сигурност. Той нарече действията на КНДР неприемливи и обеща да работи в тясно сътрудничество със САЩ и Южна Корея за разрешаване на севернокорейския проблем. Япония посочи със загриженост, че севернокорейска ракета може хипотетично да покрие разстояние от поне 14 000 километра и по този начин да достигне континенталната част на САЩ.
Въпреки това Вашингтон, поне на думи, не драматизира ситуацията. Те не видяха севернокорейските опити като сериозна заплаха за САЩ и съюзниците. „Наясно сме с днешното изстрелване на севернокорейска балистична ракета и сме в тесни консултации с Република Корея и Япония, както и с други съюзници и партньори в региона. Съединените щати осъждат тези действия и призовават КНДР да се въздържа от по-нататъшни дестабилизиращи и незаконни действия“, каза индийският президент. Тихоокеанското командване на САЩ.
В същото време Белият дом призова международната общност да осъди Северна Корея, която няма да се откаже от развитието на своите ракетни и ядрени програми. Властите на САЩ, Южна Корея и Япония, в допълнение към острата си риторика срещу Пхенян, решиха да използват изстрелването на севернокорейската ракета като претекст за провеждане на ново съвместно учение. И така, военните на Южна Корея и Съединените щати на 19 февруари проведоха тренировъчни полети на авиацията, в които участва американският стратегически бомбардировач B-1B. В същия ден се проведоха тренировъчни полети с участието на три изтребителя F-15 на Японските сили за самоотбрана, както и четири изтребителя F-16 и два стратегически бомбардировача B-1B на ВВС на САЩ.