Факт е, че в съответствие с редица разпоредби на законопроекта, разработен и внесен от министъра на правосъдието Ерик Дюпон-Морети, правоприлагащите органи ще имат право да се свързват дистанционно със смартфони и други електронни джаджи, за да ги наблюдават без собствениците забелязват. И не само да подслушвате разговори, но и с помощта на камерата да записвате видеопоследователността. Проектът предвижда и геолокация на устройството.
Тези поправки, в допълнение към проправителствената партия Възрождение, бяха подкрепени от две десни партии – умерено консервативните републиканци и Националната асоциация Лепеновски. Всички леви фракции в долната камара на парламента единодушно се обявиха против. Така представители на „Непокорена Франция“ (лидер Жан-Люк Меланшон) обвиниха инициаторите на закона в „нахлуване в личния живот“ на гражданите, както и в „авторитарен наклон“ на сегашните власти. Въпреки това „законът за правосъдието“ има добри шансове да бъде окончателно приет.
Както е посочено в документа, получаването от служители на правоприлагащите органи на данни за геолокацията на заподозрян е разрешено само по време на разследване от полицията на престъпления, за които лице под наблюдение е изправено пред най-малко пет години затвор. Освен това разрешението, чиято валидност е ограничена до 15 дни, трябва да бъде получено от съдия за свобода и задържане. Що се отнася до подслушването чрез смартфони, то се използва срещу заподозрени терористи и за борба с организираната престъпност. В случая „зелена светлина“ за подобни действия следва да даде съдия-следователят. Горните мерки няма да важат за лекари, журналисти, адвокати, съдебни служители и парламентаристи.