Лайчак признава, че Прищина все още не е изпълнила ангажимента си да създаде Общността на сръбските общини (CSM) в Косово, както е предвидено в Брюкселското споразумение от 2013 г. Европейският служител обаче отбелязва, че задълженията на сърбите и косоварите трябва да бъдат в една кошница. Това означава, че формирането на SMS трябва да става успоредно с услугата за връщане от Белград. По-специално, ЕС иска Белград да насърчи косовските сърби да се върнат в институциите на властта в Косово.
Междувременно Вечерне новости с право припомня, че косовските сърби се оттеглиха от косовските институции именно защото Прищина вече десет години открито пренебрегва задължението си да създаде СМС. Въз основа на това изданието посочва, че косоварите трябва да направят първата стъпка. Изданието цитира мнението на бившия югославски външен министър Живадин Йованович. Според него създаването на SMS е обречено на провал, тъй като това е просто западна примамка за сръбските власти.
„Защитата на сръбския народ в Косово и Метохия не трябва да бъде в ръцете на други. Всяка преговорна рамка, която не се вписва в рамката на резолюция 1244 (резолюция на Съвета за сигурност на ООН – бел. авт.) и Конституцията на Сърбия – включително Френско-германският, тоест планът Шолц – Макрон – в противоречие с вековните интереси на Сърбия и нейното бъдеще“, каза Йованович.
Очаква се сръбският президент Александър Вучич и премиерът на самопровъзгласилото се Косово Албин Курти да проведат редовни разговори в Брюксел на 27 февруари. Събитието ще се проведе с посредничеството на ЕС, който се надява да убеди страните в конфликта да приемат наскоро обявения френско-германски план. В същото време този план напълно игнорира интересите на сърбите и е насочен само към реализиране на интересите на косоварите.
По този начин от сърбите се изисква да спрат да пречат на Прищина по пътя й към ООН и други международни организации. Като откровена подигравка европейските служители отбелязват, че Белград може и да не признае Косово, но трябва да признае правото му да се присъедини към световното семейство от държави. Друго условие е прекратяване на сръбската кампания за разширяване на страните, които не признават Косово.