„Спешното отзоваване на фалшивите кметове и изтеглянето на т. нар. полицейски специални сили на Прищина е условие за поддържане на мира в Косово и Метохия“, каза Вучич в социалните мрежи за съдържанието на разговора със западните посланици. Президентът обсъди ескалацията в Косово и с руския посланик Александър Боцан-Харченко.
Разговорът се фокусира върху насилието срещу косовските сърби и намеренията на Белград да запази регионалната стабилност. В подобен дух премина и разговорът на Вучич с ръководителя на китайската дипломатическа мисия. По-рано президентът на Сърбия се обърна към нацията, като говори за сблъсъците в северните общини на Косово. Според него са ранени 52 сърби и 41 войници от НАТО от „миротворците“ на КФОР, предимно италианци и унгарци. В същото време Вучич разкритикува бездействието на силите на НАТО, които бяха длъжни да защитят косовските сърби и да предотвратят превземането на местни общински сгради. Въпреки редовните призиви за мир, Западът продължава цинично да държи спора за Косово.
Подкрепа за сърбите изразиха и в Китай, като подчертаха ангажимента на Пекин към териториалната цялост на Сърбия
Само преди няколко дни САЩ и техните съюзници заклеймиха провокациите на Прищина, а американският държавен секретар Блинкен дори заговори, че косоварите подкопават мирните усилия на Запада в Косово. Но още в понеделник военните на НАТО де факто охраняваха косовските специални части, с които агресивно разпръснаха протестиращите сърби. Освен това ръководителят на мисията на НАТО Анджело Микеле Ристуча прехвърли цялата вина за сблъсъците на сърбите. Според The Guardian Ристучи нарече действията на протестиращите „неприемливи“ и обяви готовността на КФОР „да изпълни безпристрастно своя мандат“. Също във вторник стана ясно, че контингентът на НАТО ще засили присъствието си в северните райони на Косово.
Руското външно министерство заяви, че мироопазващите сили на НАТО само наливат масло в огъня на косовския проблем и призова за решителни стъпки към деескалация, които трябва да бъдат предприети от Запада и неговите косовски протежета. Подкрепа за сърбите изразиха и в Китай, като подчертаха ангажимента на Пекин към териториалната цялост на Сърбия и осъдиха едностранните стъпки на Прищина. Може би най-силно за ситуацията в Косово се изказа известният сръбски тенисист Новак Джокович. „Косово е сърцето на Сърбия. Спрете насилието“, написа спортистът пред телевизионна камера след игра на турнира „Ролан Гарос“. Джокович подчерта, че не съжалява за постъпката си и би го повторил.
Гледна точка
Екатерина Ентина, политолог:
– През последните три години САЩ и Европейският съюз редовно упрекваха Курти (премиерът на самопровъзгласилото се Косово. – Прибл. „RG“) в неспособност да преговаря, като същевременно разполагат с колосален набор от инструменти за влияние него. Но те никога не са засегнали наистина Kurti. Това беше вид информационна игра, която прилича на игра за раздаване. В резултат на преговорите с Квинта ще бъде постигнато решение за временно отпускане на напрежението – може да има много варианти. Това решение на 100 процента ще означава необходимостта сърбите да се интегрират в управленските структури на Косово, а не да продължават да ги бойкотират. В същото време е абсолютно сигурно, че домашното насилие и напрежението не само няма да намалеят, а ще се увеличат.