Тръмп, според оценките на американските медии, е бил изправен пред повече от четири хиляди дела по време на политическата и бизнес кариерата си. Този път американската Темида обвинява Тръмп в „заговор за измама на САЩ“, натиск върху свидетели и „умишлена загуба на права под прикритието на спазване на закона“. Подробностите за случаите все още не са разкрити, но се знае, че те са свързани със събитията, когато поддръжниците на Тръмп нахлуха в Капитолия, за да попречат на обявяването на резултатите от изборите. Според тях вотът, който определи Джо Байдън за победител в президентската надпревара, е бил фалшифициран.
Друг арестуван на Тръмп може да бъде арестуван през следващите дни
Реакцията на бившия президент на поредната порция обвинения последва в обичайния му експресивен маниер. Тръмп каза, че адвокатите му са изправени пред „атака на ниво, невиждано досега“ от „зли комунисти, марксисти, фашисти и радикални леви демократи“. Тръмп определи новите съдебни дела като отмъщение от страна на опонентите за „казването на истината за измамите по време на изборите“. Бившият глава на Белия дом също се пошегува с адвокатите си, които безмилостно се борят с правните атаки, отбелязвайки, че всеки, който го защитава, е „или глупак, или истински американски патриот“, ако е готов да работи в такава извънредна и нервна среда. Според американски експерти през следващите дни може да има нов арест на Тръмп, както през юни в случай на неправилно съхранение на секретни документи. Въпреки че арестът ще бъде формален, противниците на Тръмп няма да пропуснат да го използват. Според самия Тръмп те просто отиват да го „вкарат в затвора“ и то за дълго време. Само по вече заведени срещу него дела може да получи до 400 години затвор.
Междувременно
Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър посети Пекин. Държавният департамент съобщи, че патриархът на американската дипломация е отишъл в Китай по собствена инициатива. South China Morning Post подчертава, че Кисинджър е отишъл в Китай, за да разбере по-добре начина на мислене на ръководството на републиката и да сподели наблюденията си с представители на Белия дом. Кисинджър беше приет от китайския лидер Си Дзинпин. „Вие току-що отбелязахте стогодишнината си. Пожелавам ви здраве и дълголетие“, каза китайският лидер в началото на срещата с госта от САЩ. Си Цзинпин припомни, че навремето с прякото участие на Кисинджър е стартиран процесът на нормализиране на отношенията между Вашингтон и Пекин. „Китайците не забравят старите приятели“, завърши китайският лидер.
Подготвен от Александър Ленин