21.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Ще има ли електрически коли в ЕС?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Разговорите за екологични реформи в транспортния сектор започнаха през октомври 2022 г. Дълго време Германия се противопоставяше на отказа да се произвеждат автомобили с двигатели с вътрешно горене, принуждавайки останалите страни от ЕС да тънат в очакване. Италия, Полша, Чехия, България и Австрия също изразиха предварително „не“, но възраженията им не прозвучаха толкова категорично.

Вътре в Германия възможността за производство на познати автомобили беше особено ревностно защитавана от Свободните демократи, които осигуриха тази клауза в коалиционно споразумение през 2021 г. В навечерието на срещата на върха на ЕС, насрочена за 23-24 март, Германия все още отказа да даде съгласието си, без да обясни конкретните причини за тази позиция. Но в хода на преговорите с Европейската комисия и министрите на транспорта на други членки на ЕС германското ръководство направи компромиси.

„Пътят е ясен: Европа остава отворена за технологиите“, туитира германският министър на транспорта Фолкер Висинг. Той обясни, че след 2035 г. дизеловите и бензиновите превозни средства могат да се движат само с горива, които са признати за „екологично неутрални“. Това означава така нареченото „електрическо гориво“ – изкуствено гориво, произведено от екологично чиста електроенергия, слънчева или вятърна енергия. Очаква се това споразумение да бъде окончателно прието от членовете на ЕС преди есента на 2024 г.

За да бъде ясно, за разлика от електромобилите, които се движат с електрически двигатели и се нуждаят от презареждане, електромобилите трябва да се зареждат точно както конвенционалните превозни средства с двигател с вътрешно горене. Само че не с бензин или дизел, а със специални горива на базата на бутанол, биодизел, водородно гориво.

Предложението за постепенно премахване на ICE е част от пакета Fit for 55, който има за цел да намали емисиите на парникови газове с поне 55% до 2030 г. Автомобилите с двигатели с вътрешно горене, работещи на електрическо гориво, имат още едно предимство – могат да издържат много дълго време. Автомобил, произведен през 2034 г., може да издържи до 2050 г. или дори повече. Предполага се, че с тяхна помощ ще бъде възможно плавен преходът към електрически превозни средства, което сега е абсолютна цел за ЕС, но има риск да се забави.

Проверка по рама

Тази инициатива обаче има своите недостатъци. Първият проблем е, че почти не се произвежда електрическо гориво, което се счита за скъпо и неефективно. Според решението на Европейската комисия, на първо място, такова гориво трябва да бъде преразпределено към морския и въздушния транспорт. И ако вярвате изследвания Според Потсдамския институт за изследване на въздействието на климата производството на електрическо гориво, което ще бъде постигнато до 2035 г., няма да бъде достатъчно, за да покрие търсенето дори в тези райони.

В търговски мащаб електрическото гориво не се произвежда никъде другаде на Земята. Няколко изследователски и пилотни проекта могат да бъдат намерени в Чили, но техният капацитет е достатъчен за зареждане на седем автомобила на ден, докато 350 литра такова гориво струват 17,5 хиляди евро. Както Стефан Брацел от Центъра за автомобилен мениджмънт обясни пред Deutschlandfunk, електрическите автомобили все още ще бъдат по-евтини от колите с двигатели с вътрешно горене, работещи с електрическо гориво.

Има редица други въпроси, по които експертите отдавна си задават въпроса. Например, не е ясно как да се направи така, че лек автомобил, оборудван с класически двигател с вътрешно горене, да не може да се зарежда с бензин или дизелово гориво. В крайна сметка разчитането само на благоприличието на гражданите няма да работи, необходими са гаранции за различен ред.

Единственото предложено досега решение е въвеждането на химически сензори в дизайна на автомобилите, които ще разпознават „грешното“ гориво (бензин или дизел) и ще предотвратяват стартирането на колата, докато горивото не бъде сменено с „правилното“, т.е. климатично неутрален. Възможността за реализиране на този проект вече беше докладвана от Porsche, но нейният главен изпълнителен директор Оливър Блуме смята, че автомобилите със синтетично гориво могат да играят роля в ниша в най-добрия случай, пише Spiegel. С други думи, инициативата за преобразуване на леките автомобили на „климатично неутрално“ гориво, която се обсъждаше дълго време на срещата на върха на ЕС, все още изглежда като утопия.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ