РГ разговаря с Фархад Ибрагимов, политолог и експерт в международния дискусионен клуб „Валдай“, за това как върви президентската надпревара в Турция.
– Президентската надпревара в Турция набира скорост и остава интригата около това кой ще стане президент: настоящият лидер Реджеп Тайип Ердоган или опозиционният кандидат Кемал Кълъчдароглу. Има и други партии, които издигат свои кандидати за президентския пост, но поради факта, че Кълъчдароглу представлява Републиканската народна партия, която някога е била създадена от основателя на Република Турция Мустафа Кемал Ататюрк, се смята, че той ще бъде Основният противник на Ердоган. Освен това Кълъчдароглу е популярен сред определена част от турското население. Трябва да се каже, че Кълъчдароглу е човек, който иска да придаде на Турция облика, който имаше преди управлението на Ердоган, когато Анкара се придържаше към линията на Северноатлантическия алианс и имаше тесни дипломатически отношения с Вашингтон. Днешна Турция е съвсем друга държава, която продължава да е член на НАТО, но в същото време изхожда от собствените си национални интереси, което дразни американските власти.
Ако изборите бяха например тази седмица, тогава действащият президент ще спечели около 52 процента от гласовете, а основният му опонент – около 44 процента. Проучванията показват, че Ердоган остава най-популярният политик в Турция. Кълъчдароглу вече обяви как ще води външната си политика в случай на победа. По този начин политикът възнамерява да напомни на Русия, че Турция е член на НАТО, което означава, че страната ще бъде по-дистанцирана в отношенията между Москва и Анкара. Срещата на американския посланик с опозиционния кандидат показва, че американците са направили своя залог. Ердоган, разбира се, е възмутен от подобна намеса във вътрешните работи на Турция и много острото му изказване пред американската дипломатическа мисия е доказателство за това. Така че в близко бъдеще ще наблюдаваме охлаждане в отношенията между Вашингтон и Анкара. Възможно е опонентите на Ердоган да готвят вариант на „кадифена революция“ за Турция, ако действащият президент спечели изборите. Те вече започват да настройват част от турските младежи да искат ревизия на изборните резултати. Засега това не е ясно видимо, но ако анализираме социалните мрежи и отделни изявления на млади лидери на общественото мнение, които обикновено са базирани извън Турция, можем да кажем с увереност, че те са готови да направят всичко за победата на Кълъчдароглу.