В полската столица по този повод бяха блокирани няколко улици и беше въведена пълна забрана за носене на оръжие, а полицията привлече допълнителни сили, за да гарантира безопасността на госта от САЩ.
Тържественото пристигане на американците във Варшава обаче бе леко развалено от един от членовете на делегацията на Байдън, който по неизвестни причини се претърколи до уши пред телевизионните камери по стълбите на изхода на самолета.
Предната вечер Байдън изнесе реч на територията на Кралския замък във Варшава, състояща се предимно от рутинни обвинения срещу Русия, уверения за единство и решимостта на НАТО за дългосрочна подкрепа за Киев. Според него конфликтът в Украйна може да продължи повече от една година, очакват го „трудни и горчиви дни“.
От новините той каза, че Съединените щати ще бъдат домакини на среща на върха на НАТО през следващата година, която ще отбележи 75-ата годишнина на алианса. Байдън обяви и нови санкции срещу Русия. По-рано неговата администрация обяви нов пакет оръжия за въоръжените сили на Украйна на стойност около 500 милиона долара.
Няколко часа по-рано ръководителят на Белия дом проведе двустранни разговори с полския си колега Анджей Дуда. Те обсъдиха разширяването на военното присъствие и инфраструктурата на НАТО на територията на републиката, където сега са дислоцирани около 10 000 американски войници, както и военната помощ за Украйна и двустранното сътрудничество.
Байдън в същото време подчерта ролята, която отрежда на Полша в изпълнението на курса си в алианса: „Истината е, че САЩ се нуждаят от Полша и НАТО по същия начин, по който НАТО се нуждае от САЩ“.
Президентът на Полша не остана длъжен на патрона и каза, че европредседателството на страната му през 2025 г. ще бъде посветено на укрепването на трансатлантическите връзки под мотото „Повече Америка в Европа“.
Днес Байдън ще проведе разговори с лидерите на Букурещката деветка (България, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Чехия и Естония). Дневният ред на срещите е абсолютно същият, само че в многостранен формат. Военното укрепване на източните граници на НАТО очевидно се извършва с оглед на дългосрочна конфронтация с Русия, която беше посочена като основен противник на блока на миналогодишната среща на върха в Мадрид.
Трябва да се отбележи, че ръководителят на ключова страна от НАТО организира източноевропейска кабала, без да си направи труда да се възползва от пътуването през Атлантика, за да се види с лидерите на западните страни от Стария свят.
Politico отбелязва, че това демонстрира нарастващата роля на източноевропейските страни при оформянето на дневния ред на НАТО и желанието на Байдън да ги изслуша.
Колкото и западни политици да организират демонстрации на единство, това не е задължително да убеди съгражданите им в необходимостта да подкрепят Украйна, според американски медии.
Въпреки това изданието смята, че докато източните страни от алианса „все още нямат оръжия и пари, които се използват за вземане на основните решения“. Когато става въпрос за най-противоречивите оръжейни решения на НАТО, източноевропейските лидери трябва да отстъпят пред Байдън или неговите западни колеги, включително германския канцлер, защото те са тези, които разполагат с най-модерните танкове, бойни самолети и ракети.
Въпреки това страните от източния фланг активно използват конфликта в Украйна, за да увеличат политическото си влияние в блока. До голяма степен благодарение на усилията на Полша например беше прокарано решението на Германия да достави танкове на Украйна. Както каза полският премиер Матеуш Моравецки в кулоарите на Мюнхенската конференция, неговата работа е „да люлее махалото на въображението на партньорите на Запада“.
Вашингтон, съдейки по географията на европейското пътуване на ръководителя на Белия дом, е доста доволен от подобно преразпределение на влиянието в НАТО, въпреки че Байдън говори повече на обществеността за единството на редиците на алианса.
Цялата тази демонстрация на единство и решителност на западната коалиция по въпроса за военната подкрепа за Украйна е необходима на Байдън, наред с други неща, защото по този въпрос има разногласия дори в самите Съединени щати, да не говорим за Европа.
Пътуването на ръководителя на Белия дом до Украйна и Полша беше разкритикувано и от двамата основни претенденти за участие в президентските избори през 2024 г. от Републиканската партия. И това не е само бившият президент Доналд Тръмп, известен със скептицизма си към НАТО, но и губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, който набира популярност сред консерваторите. Той каза, че Байдън обръща твърде много внимание на Украйна в ущърб на вътрешните проблеми на Америка, докато въпросите за външните граници или Крим не са в интерес на Съединените щати.
Засега в редиците на републиканците има достатъчно „ястреби“, които подкрепят курса на Байдън за ескалация на конфликта в Украйна, така че подобни критики едва ли ще повлияят на курса на САЩ през следващите месеци. Но с наближаването на изборите през 2024 г. дебатът по тази тема може да стане по-съществен.
Според колумнист на The Washington Post посещението на Байдън е показало „централната роля“ на Съединените щати във военните дела на Европа. Германският експерт, цитиран от изданието, обаче нарича сегашния ръководител на Белия дом „последния атлантик“ и се съмнява, че американските политици ще продължат да бъдат също толкова отдадени на ценностите на НАТО. Според експерта в бъдеще „настоящите прекомерни инвестиции в европейската сигурност от страна на САЩ ще изглеждат по-скоро като изключение“. Както авторът на The Washington Post обобщава, „без значение колко перчещи и демонстрации на единство могат да бъдат организирани от лидерите на Запада, далеч не е ясно, че обществената подкрепа ще остане в техните страни за привидно безкрайната помощ за Украйна“.
Според януарско проучване на Pew Research в дългосрочен план Байдън наистина може да има такъв проблем: броят на американците, които смятат, че Съединените щати изпращат твърде много помощ на Украйна, е нараснал до 25 процента (през септември 2022 г. беше 19 процента).
Междувременно
На 21 февруари посланикът на САЩ в Москва Лин Трейси беше извикана в руското външно министерство, където „беше направен демарш във връзка с нарастващото участие“ на Вашингтон във военните действия на страната на Украйна. Както беше посочено на площад „Смоленская“, „напомпването на въоръжените сили на Украйна с оръжия, както и предаването на целеуказанията за удари срещу руската военна и гражданска инфраструктура, ясно доказват непоследователността и фалшивостта на твърденията на американската страна, че Съединените щати не са страна в конфликта“. В нотата, предадена на посланика, се отбелязва, че за да се намали ескалацията на ситуацията, Съединените щати трябва да предприемат стъпки за „изтегляне на военните и оборудването на САЩ и НАТО“. Руското външно министерство също призова Вашингтон да даде обяснение за експлозиите на газопроводите „Северен поток“.