Много от нас са склонни да обръщат внимание на странни съвпадения и се опитват да намерят в тях скрит смисъл – някой повече, някой по-малко.
Степента на тази склонност може да зависи от различни неврофизиологични и психологически фактори (HiddenTruth.site).
Апофенията например е когнитивен феномен, когато човек може да идентифицира модели и значения в случайни, неясни и безсмислени неща. Състои се от несъзнателното действие за намиране на смисъл или достигане до заключение, което започва от непълна информация или съвпадения.
Брус Грейсън, доктор по психиатрични и невро-поведенчески науки в Университета на Вирджиния, е убеден, че хората, склонни да обработват входяща информация по по-интуитивен начин, и хората с духовни интереси, също са склонни да забелязват по-често съвпадения и да им приписват определено значение.
Четете още: Ангели ли спасяват децата заложници от Коквил?
В книгата си „Смислени въпроси и преживявания близки до смъртта“ той се позовава на работата на Стефани Коулман и Бернар Битман, които разработват Скалата на странните съвпадения, за да оценят тяхната честота и категоризация.
Грейсън използва тази скала за оценка на честотата на съвпаденията в живота на хора, преживели клинична смърт.

Той открива, че при хората, които са направили „пътуване към отвъдния свят“, значимите съвпадения се случват много по-често, отколкото при другите.
В резултат на своите изследвания той заключава, че:
„Склонността да се разпознават съвпадения, тенденцията да се анализират и интерпретират, не увеличава вероятността от преживявания блики до смъртта.
По-скоро, такова преживяване, като преживяване близко до смъртта и засилен интерес към духовния живот, който по правило възниква след това, води до факта, че човек започва да вижда „съвпадения“ навсякъде. Да търси смисъл в тях, да ги анализира и интерпретира.“