15.8 C
София
неделя, май 12, 2024

СЗО не очаква в близко бъдеще да бъде разработена ваксина срещу смъртоносния вирус Марбург

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Водещ здравен орган събра експерти от цял ​​свят, за да обсъдят как да ускорят разработването на ваксини и терапевтици срещу вируса Марбург. Членовете на Консорциума за вирусни ваксини Марбург (MARVAC) казаха, че може да минат месеци, преди да станат достъпни ефективни ваксини и терапевтици, тъй като производителите трябва да съберат материали и да проведат изпитания в определени групи доброволци. Daily Mail.

Сред вирусолозите нарастват страховете, че светът може да бъде хванат неподготвен от нелечима инфекция, която в момента убива до 88 процента от хората, които заразява. Вирусът, смятан за по-смъртоносен от сестра си Ебола, уби девет души в Екваториална Гвинея по време на първото огнище в централноафриканската държава. Смята се, че повече от дузина души са заразени в Екваториална Гвинея. Агенция вторник вечер Ройтерс съобщи за смъртта на двама пациенти от Марбург в Камерун. Така за първи път смъртоносен вирус премина границите на държави.

Този силно заразен патоген, който кара някои пациенти да кървят от очите, е рекламиран като следващата голяма заплаха от пандемия, а СЗО го описва като „склонен към епидемия“. На срещата на СЗО беше изразена надежда, че вирусът, който се разпространява чрез продължителен физически контакт, ще бъде бързо овладян и поставен под контрол, преди да предизвика по-голямо огнище. „Наблюдението на място е засилено“, каза по време на срещата Джордж Амех, представител на СЗО в Екваториална Гвинея. „Проследяването на контакти, както знаете, е крайъгълният камък на отговора. Преразпределихме екипите за COVID-19, които бяха там за проследяване на контакти, и бързо ги надградихме, за да ни помогнат наистина“, добави Амех.

Случаите на Марбургска болест са редки, като годишните глобални числа обикновено са едноцифрени. Марбург първоначално се предава на хората от плодови прилепи (прилепи) и се разпространява при хората чрез директен контакт с телесни течности, повърхности и материали на заразени хора.

Симптомите се появяват внезапно и включват силно главоболие, треска, диария, коремна болка и повръщане. Те стават прогресивно по-тежки след ден или два. В ранните си стадии Марбург и болестта, която причинява, са много трудни за разграничаване от други тропически болести като ебола и малария. Заразените пациенти се превръщат в „призраци“ и често имат дълбоко поставени очи и безизразни лица.

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ