18.8 C
София
събота, април 27, 2024

Учени нарекоха причината за екстремните горещини в САЩ и Европа изгарянето на гориво

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В допълнение, според The ​​Guardian, горещата вълна в Китай е станала 50 пъти по-вероятно поради климатичната криза.

Учените казаха, че развиващото се метеорологично събитие Ел Ниньо вероятно е допринесло леко за повишаването на температурите, но глобалното затопляне е основната причина за такива силни горещи вълни. Това е първото по рода си изследване, което показва връзката между горещите вълни и изменението на климата на планетата.

Проучването е проведено от World Weather Attribution, международна група от учени, които оценяват ролята на изменението на климата при екстремни метеорологични явления. Те анализираха опасните горещи вълни, обхванали Северното полукълбо през юли. Тези явления са унищожили посеви и добитък, причинили са горски пожари, изострили са недостига на вода и са причинили загуба на живот на три континента.

Този месец температурите в Долината на смъртта в САЩ достигнаха 53,3 градуса по Целзий, а в град Финикс, Аризона, въздухът се затопли до над 43,3 градуса за 25 последователни дни. По-рано през юли Китай регистрира рекордно висока температура в страната от 52,2 градуса. В Европа местните температурни рекорди бяха счупени в части от Испания и Италия, когато температурите достигнаха 48,8 градуса по Целзий, съобщи CNN.

За да разбере до каква степен климатичната криза е повлияла на вероятността и интензитета на тази екстремна топлина през юли, екип от учени анализира данни за времето и компютърни модели, за да сравни текущия климат в света с този от последните десетилетия. Сегашната температура е с около 1,2 градуса по-висока от тази в прединдустриалната епоха.

Проверка по рама

„Оказа се, че ролята на изменението на климата е абсолютно огромна“, коментира Фридерике Ото, старши преподавател по климатология в Imperial College London, коментирайки резултатите от изследването. Според нея, ако хората не нагряваха планетата чрез изгаряне на нефт, въглища и газ, подобни горещи вълни биха били изключителна рядкост. Но тъй като светът продължава да изгаря изкопаеми горива, това не е необичайно, добави тя. Анализът показа, че в днешния климат екстремни горещи вълни като тези, които светът изпитва в момента, се очакват на всеки 15 години в САЩ и Мексико, веднъж на всеки 10 години в Южна Европа и веднъж на всеки пет години в Китай.

Учените са открили, че промяната на климата не само е увеличила драстично вероятността от тези горещи вълни, но и ги е направила по-горещи. Според доклада заради замърсяването на планетата температурата в Европа се е повишила с 2,5 градуса по Целзий, в Северна Америка – с 2 градуса, а в Китай – с 1 градус. В същото време експертите заключиха, че ако средната температура на планетата се повиши с 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, могат да се очакват екстремни горещи вълни на всеки две до пет години.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ