
Изследване на шведски учени показва, че вдишването на миризмата на чужда пот може да бъде полезно при лечение на определено заболяване.
Изследователите започнали тестове с доброволци и в експериментите си тествали ефекта от миризмата на пот под мишниците.
Според първоначалните резултати, които все още не са потвърдени, учените смятат, че миризмата на пот активира мозъчните пътища, свързани с емоциите, предлагайки успокояващ ефект.
Шведски изследователи предполагат, че миризмата на човешкото тяло може да предаде емоционално състояние – щастливо или разстроено и дори да предизвика подобни реакции у други хора, които я помиришат.
Изследователите помолиха 48 души със социална тревожност да вдишат някои от пробите с миризмата на пот от хора, които са гледали филми на ужасите или романтични филми.
Едната част от доброволците миришели аромат на пот, докато другите – контролната група – чист въздух.
Първите резултати показват, че хората, които вдишвали миризмата на пот, понасяли по-добре лечението с лекарства против тревожност.
„Потта, отделена, когато някой е щастлив, има същия ефект като някой, който е уплашен от филм.“
Така че може да има нещо в човешките химиосигнали в потта като цяло, което да повлияе на отговора на лечението“, каза водещият изследовател Елиза Виня от Каролинската институт в Стокхолм.
Според нея е възможно простото присъствие на някой друг да има такъв ефект, но това трябва да се потвърди.
Виня каза, че това сега се тества в последващо проучване, включващо потта на хора, гледащи емоционално неутрални документални филми./ и във Фейсбук