15.8 C
София
неделя, май 19, 2024

В България ще бъде съставено ново правителство. Ще успее ли страната да излезе от двегодишната политическа криза?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

През този период се проведоха пет избора, фаворитите се смениха няколко пъти, появиха се нови политически сили, а старите не изчезнаха. 29 май обаче ще бъде значително по-различен от досегашните опити за съставяне на пълноценен кабинет.

Факт е, че на последните избори, които се проведоха на 2 април, нито една политическа сила отново не успя да спечели масовата подкрепа на избирателите, за да състави сама правителство. Коалицията от партии „Граждани за европейско развитие на България“ – „Съюз на демократичните сили“ (ГЕРБ-СДС), противно на обещанието на конкурентите да ги „отменят“, зае първото място, макар и с резултат от 25,39% от гласуването.

Техният основен съперник, коалицията „Да запазим промяната“ Демократична България (ПП-ДБ), е втори с 23,54% от гласовете.

Цялата предизборна кампания на „Промените“, която се формира два месеца преди парламентарните избори през 2021 г. и буквално ги превзе като щурм, беше изградена върху конфронтация със „старите сили“, преди всичко ГЕРБ, която беше обвинена в корупция по всяко време. възможност. Този път обаче партията на Бойко Борисов, който има вече три премиерски мандата, показа, че си остава сила, с която трябва да се съобразяват.

Именно този конфликт стана една от основните причини за продължителната криза. Светлината в края на тунела се появи едва в началото на тази седмица: двете коалиции, които не можаха да се разберат за състава на правителството, решиха да направят компромис. Но заради непримиримостта на ГЕРБ и ПП той възприе доста странна за България форма на ротационно назначаване на премиера.

Проверка по рама

Съгласно новите договорености премиерът и неговият заместник, който е и външен министър, ще сменят ролите си на всеки девет месеца. За тези позиции бяха избрани доста „неутрални“ кандидати – бившият евродепутат Мария Габриел от ГЕРБ и известният български учен Николай Денков от Промени. Освен това лидерът на партията Кирил Петков, който стана първият премиер в историята на страната, получил вот на недоверие, заяви, че няма да се кандидатира сам за министерското кресло.

Такова правителство се очаква да издържи поне 18 месеца и има много работа. Най-малкото да завърши дългоочакваното присъединяване на България към Шенгенското пространство и да проведе съдебна реформа.

Според българската конституция след парламентарните избори президентът на страната дава мандат за съставяне на правителство на партията, събрала най-много гласове. В случая това е партия ГЕРБ. Ако това не може да стане за една седмица, а ГЕРБ по договорка с ПП-ДБ веднага отказа дори да посочи кандидати, тогава мандатът преминава към следващата политическа сила.

И всичко щеше да е наред, но онзи ден ситуацията се влоши от друг политически скандал, поради който компромисът беше на ръба на провала: пресата получи запис от партийната среща „PP-DB“, на която политиците уж обсъдени кандидати за постовете на ръководители на специални служби и правоприлагащи агенции, съгласувани с неназовано „посолство“.

Така още в понеделник може да стане ясно дали ще приключи двегодишната политическа криза. Президентът Румен Радев ще връчи втори мандат на коалицията ПП-ДБ на 29 май, съобщи сайтът на телевизия Nova.bg.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ