Ситуацията на жилищния пазар в Берлин, както и в цяла Германия, отдавна е изключително напрегната. Няма достатъчно апартаменти, цените растат до небето и всеки повече или по-малко добър вариант събира стотици заявления за гледане. Обикновено обаче брокерите веднага отрязват тези, които потенциално не харесват хазяина и в резултат на това на оглед на апартамента идват едва 30-40 души. От тях собствениците на недвижими имоти вече са придирчиви в избора на най-подходящите наематели за себе си – при такова бурно търсене те лесно могат да си го позволят. Но в този случай, очевидно, всички бяха поканени наведнъж, в резултат на което се образува опашка. Повечето от правостоящите обаче нямаха време дори да погледнат заветната банкнота от три рубли – тя беше връчена за по-малко от час.
Цените на жилищните наеми в Берлин са се повишили с почти 30 процента през последните три месеца
Някои безуспешно търсят апартамент с години. „В Берлин имате нужда от връзки, за да получите добър апартамент на разумна цена“, казва политическият стратег Пол Кремер в интервю за вестник Berliner Zeitung. Той работи в германската столица повече от две години, но през цялото това време не може да намери подходящо жилище за себе си и е принуден да наеме стая в общ апартамент. Тези 20 квадрата му излизат по 600 евро на месец. Преди това Кремер е работил в Лондон, Москва и Виена, но никъде, според него, няма такива трудности с наема, както в Берлин. Освен високите цени и липсата на възможности, германските наемодатели изискват от потенциалните наематели да представят и куп документи – отчети за доходите, препоръки от предишни собственици и други подобни. Тези документи са неразделна и всъщност незаменима част от този много внимателен подбор. Дори за да наеме своята двадесетметрова стая, Кремер трябваше да премине през кастинг, в който освен него участваха още две дузини кандидати. Някой, отчаян да намери апартамент, се премества да живее в „домове на колела“, особено след като е много по-евтино, включително по отношение на сметки за комунални услуги. Подобни истории често се появяват в германските медии напоследък, а миналата есен сп. „Шпигел“ дори направи голям репортаж за подобни нежелани туристи.
Цените на жилищните наеми в Берлин са се повишили с почти 30 процента през последните три месеца. Експертите отдават този ръст на притока на хора в столицата след края на пандемията, потока от бежанци от Украйна, дошли в Германия миналата година, както и забавянето на строителството на нови къщи. Недостигът на жилища в Германия сега се оценява на около 700 000 апартамента. За да компенсира този недостиг, правителството обеща да строи 400 000 нови апартамента годишно, но само 250 000 бяха построени миналата година. Нарастващите цени на строителните материали и увеличеното кредитиране предизвикаха стагнация в германската строителна индустрия. Инвеститорите вече не желаят да инвестират в него, а разработчиците все по-често отлагат или отменят изцяло проекти. В същото време търсенето, поне за наем, продължава да расте. „Би било наивно да мислим, че след няколко години в Германия ще живеят по-малко хора, отколкото днес“, каза Матиас Гюнтер, директор на Института Пестел за проучване на пазара на недвижими имоти, пред Bild am Sonntag. Според Гюнтер все повече мигранти продължават да пристигат в Германия и все още няма признаци за забавяне на този процес. В началото на 2010 г. работници от източните страни на ЕС отидоха в страната, след това бежанци от Близкия изток, а сега от Украйна. И всички имат нужда от жилища.
Германските експерти по пазара на недвижими имоти обаче имат поне едно решение на жилищния проблем, макар и много радикално. Те предлагат рязко увеличение на наемите по стари договори, сключени още в дните на ниските цени. Според изследователи от Института за недвижими имоти към университета в Регенсбург това ще принуди самотните хора, живеещи в големи, но евтини апартаменти, да се преместят в по-малки жилища, а на тяхно място ще могат да се настанят например семейни двойки с деца който не може да намери нищо сега.
Текущата статистика показва, че в Германия значителен брой семейства с деца живеят в твърде малки апартаменти, докато много пенсионери живеят в твърде просторни апартаменти. Ето защо експертите предлагат всъщност да се преразпределят жилищата между тях – по справедливост.