В Индия три крокодила спасиха куче, затънало в реката. Този случай изглежда толкова необичаен, че предизвиква интереса на изследователите на дивата природа.


В доклад, публикуван наскоро от научното издание Journal of Threatened Taxa, се разсазва за случая, случил се в индийския щат Махаращра. Младо куче, преследвано от глутница диви кучета, скача в река Савитри, за да се спаси.
Кучето не забелязва трита крокодила, плуващи наблизо. Влечугите виждат изплашеното животно и започват да се приближават към него. Но, изненадващо, вместо да го нападнат, хищниците го избутват на по-безопасно място и придружават кучето до район на брега на реката, където глутницата не може да го застраши.
Крокодилите от този вид могат да достигнат 5 метра дължина и около 450 кг тегло. Тези хищници представляват сериозна заплаха за хората, живеещи в някои региони на Индия, Шри Ланка, Пакистан и Непал.
Четете още: Тъжната съдба на изхвърлени домашни любимци: мистерията за големите котки всяващи ужас е разкрита
Анализирайки случая, авторите на публикацията предполагат, че в този момент крокодилите са били нахранени и затова не са нападнали кучето. Отсъствието на глад обаче не обяснява целенасочените им действия за спасяване на кучето.


Учените отбелязват:
„Вярваме, че това е случай на умствено поведение на крокодил, което води до междувидова „емоционална емпатия“, което не е много широко проучено поведение, въпреки, че способността на един вид да изпитва емоционалните чувства на друг вид заслужава признание.
Странен случай на куче, спасено от група крокодили. Това, което описваме тук, изглежда по-скоро състрадателно, отколкото алтруистично поведение. Подобни умствени способности при влечугите обаче са малко проучени.“
Натуралистите пишат за случаи, когато индийски крокодили използват клони на дървета, за да привличат чапли. Тази птица изгражда гнездото си от клони и поради тази причина клон, разположен на лицето на хищника, може да изглежда „изкусително“ за птицата. Учените записват кръгово плуване на блатни крокодили в реката, благодарение на което закарват риба на определено място, за да я изядат по-късно.
След случая с кучето се стига до заключението, че тези животни са по-интелектуално развити, отколкото се смята досега.
Според биологът от Калифорнийския университет и специалист по поведение на влечугите Дънкан Лейч:
„Крокодилите имат сложен набор от поведения. Изводите на индийските учени се основават на човешката дефиниция за интелект и опит да се открие тя в крокодилите. Случая със спасяването на куче е много интересен, но все пак още няма доказателства, че крокодилите са способни да съчувстват на други видове.“
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание