„През следващите месеци искаме да започнем да провеждаме подобни операции при деца, както и да развием педиатричната трансплантация в Узбекистан. Готови сме да насърчим сътрудничеството си с Русия в областта на здравеопазването на по-високо ниво“, отбеляза Иноятов. Считам, че имаме богат опит в съвместната дейност, който започна от първите дни на независимостта на Република Узбекистан, трябва да бъде разширен.
Потенциалът за разширяване на сътрудничеството между здравните служби на двете държави е голям: по време на пандемията от коронавирус руски и узбекски специалисти успешно обмениха опит, като проведоха повече от 200 видеоконференции, онлайн консултации, семинари, уебинари и обучения.
„Проведоха се и организирани посещения на руски медицински специалисти. Руската страна оказа хуманитарна помощ чрез предоставяне на тест системи за откриване на коронавирусна инфекция, комплекти реактиви, както и специална мобилна медицинска лаборатория за експресна диагностика. Мерките, предприети от правителството на Узбекистан, като се вземат предвид руските и чуждестранните препоръки, както и препоръките на СЗО, стана възможно да се постави под контрол ситуацията с разпространението на коронавирусната инфекция“, подчерта министърът. Той отбеляза, че това е станало възможно благодарение на личното участие на министъра на здравеопазването на Русия Михаил Мурашко в съвместни действия в борбата с пандемията.
Друга важна област за разширяване на сътрудничеството с Русия е медицинското образование.
„Днешните руски постижения са известни не само в Централна Азия, но и в целия свят. Руското медицинско образование е едно от най-висококачествените за нас благодарение на работата на квалифициран преподавателски състав, разнообразие от образователни и стипендиантски програми. От 2015 г. девет медицински университета на Република Узбекистан и 12 медицински университета на Руската федерация, в рамките на съвместни образователни програми, започнаха обучение в шест области на бакалавърска степен, две специалности на магистърската програма. Това даде нов тласък на развитието на нашата медицина. Също така за първи път през 2018 г. се проведе първият руско-узбекски образователен форум, където бяха подписани редица меморандуми“, каза министърът.
Той отбеляза, че ежегодно в Узбекистан се провеждат конференции, семинари, майсторски класове и лекции от руски специалисти.
„Само през 2020-2022 г. поканихме над 200 специалисти в областта на медицинското образование за провеждане на майсторски класове, демонстриращи възможностите на високотехнологичната медицина. През същия период беше организирано професионално развитие и преквалификация на около 500 специалисти от Узбекистан във водещи клиники, медицински центрове и Освен това, за да развием и подобрим медицинското образование, наука и практика, постигнахме споразумение за организиране на филиал и клиника на Руския медицински университет „Пирогов“ на Министерството на здравеопазването на Русия в Ташкент“, Иноятов казах.
Страните ни активно си сътрудничат и в областта на фармацевтиката. Руските фармацевтични компании в Узбекистан са регистрирали над 750 вида лекарства, които се произвеждат от повече от 96 компании. Също така на узбекския пазар се въвеждат 180 вида медицински изделия, 220 вида медицинско оборудване от 88 компании.
„По инициатива на узбекската страна историческият град Самарканд ще бъде домакин на узбекско-руския здравен форум тази година, което, сигурен съм, ще даде още един тласък за по-нататъшно разширяване на нашето сътрудничество“, завърши Амрило Иноятов.