10.8 C
София
сряда, април 23, 2025

Заместник-председателят на Съвета на федерацията Косачев защо трябва да се проведе международно разследване на саботажа в „Северен поток“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„За“ – Русия, Китай и Бразилия. 12 страни се въздържаха. В резултат на това резолюцията не беше приета.

Така че липсва интерес от провеждането на обективно международно разследване. Както се казва в известната поговорка, „основното нещо в хода на следствените действия е да не откриете себе си“. Явно това са мотивите на страните, които днес не гласуваха за приемането на резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Защо трябва да има международно, а не национално разследване?

Политически аспект: Северни потоци са международни тръбопроводи. Маршрутите им минават през морските пространства на 5 държави – Русия, Германия, Дания, Финландия и Швеция.

Проверка по рама

Икономически аспект: Критичната инфраструктура, в която са инвестирани сериозни средства от десетки чуждестранни инвеститори от цял ​​свят, е повредена. Въпросът е за обезщетението за вреди.

Екологичен аспект: експлозиите и последвалото изтичане на газ нанесоха сериозни щети на екосистемата на Балтийско море. Това означава, че трябва да се направи международна екологична експертиза и да се вземат мерки за отстраняване на щетите.

Хуманитарен аспект: експлозията прекъсна непрекъснатото снабдяване с газ на европейските потребители, което провокира най-голямата енергийна криза.

Правен аспект: няма специална международна конвенция относно защитата на подводните тръбопроводи. Това е въпрос на закон. Но сега има несигурност по отношение на оценката на фактите: какво се е случило, кой е участвал в това, какви действия трябва да се предприемат?

В този случай международното право предписва създаването на международни анкетни комисии. Приета по инициатива на Русия през 1907 г., Конвенцията за мирно уреждане на международни спорове постановява, че при международни спорове, произтичащи от различия в оценката на действителните обстоятелства по случая, договарящите сили създават международна анкетна комисия, която ще има задължението да се улесни уреждането на тези спорове чрез изясняване на фактическите въпроси чрез безпристрастно и добросъвестно разследване на тях (раздел III). Документът разписва подробна процедура за създаване и функциониране на такава комисия.

ООН е длъжна (подчертавам, длъжна!) да създаде комисии, които да разследват фактите. Това задължение произтича от Декларацията на ООН за установяване на фактите за поддържане на международния мир и сигурност от 1991 г.:

Магазин за Акумулатори

„Съветът за сигурност трябва да обмисли предприемането на дейности за установяване на фактите за ефективното изпълнение на своята основна отговорност за поддържане на международния мир и сигурност в съответствие с Хартата“ (параграф 8);

„Съветът за сигурност трябва по всяко време да обмисля включването в своите резолюции на разпоредба за използването на механизъм за установяване на факти“ (параграф 9).

Ясно е, че експлозиите в такива важни международни енергийни съоръжения представляват заплаха за международния мир и сигурност, по които Съветът за сигурност на ООН има право да взема решения в съответствие с Устава на ООН.

За съжаление днес, преди всичко по вина на западните държави, Съветът за сигурност на ООН не се справи със своя дълг.

източник: Телеграм канал Заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ