Както и в Беларус
Иновациите засегнаха предимно встъпителната кампания. Появи се нов инструмент за оценка на знанията на зрелостниците – централизиран изпит (CE), удостоверението от който може да се използва и за влизане в университети. Вместо четири изпита 11-класниците вече се явяват на два ЧЕ. Това допринася за мотивиран избор на бъдеща професия: дори на етапа на избор на предмет за полагане на централизиран изпит, младите хора трябва да вземат решение за по-нататъшен профил на образование. Промени се и формулата за влизане в университетите. Според актуализираните правила беларуските университети ще бъдат записани въз основа на резултатите от два CE (един по език, вторият студент избира самостоятелно), един TC, като се взема предвид и средният резултат от сертификата.
Беларуските 11-класници имат шанс да станат студенти предсрочно
Друго нововъведение: 11-класниците тази година имат шанс да станат студенти предсрочно чрез участие в университетски олимпиади. Най-добрите от най-добрите станаха първокурсници още преди основния прием. Пилотният проект е реализиран на базата на регионални университети.
За целевите получатели е определена отделна процедура за прием, която вече е приключила. Кандидатите полагат един вътрешен изпит към университета по първи профилен предмет в устна или практическа форма (в зависимост от специалността). Резултатът от приемния изпит се сумира със средната оценка на сертификата. Всъщност сертификатите CE или DH не бяха необходими в този случай. За първи път беше въведен задължителен конкурс за целеви получатели. Направихме това, за да получим мотивиран, подготвен кандидат и да елиминираме корупционните рискове. А за да бъде логистиката на срещата между кандидата и работодателя по-лесна и ясна, Министерството на образованието пусна специална интерактивна карта за кандидата, в която са посочени университети, специалности и предприятия. Между другото, за 66 специалности не се изискваше конкурсен подбор. Всички подали документи, издържали адекватно теста, бяха записани. Говорим за най-нужните на икономиката специалности. Сред тези области са ветеринарната медицина, охраната на труда, селското стопанство и рибарството. Друга особеност е, че сроковете за подаване и провеждане на изпити за целеви студенти са изместени извън основната приемна кампания, така че момчетата да имат шанс да участват в общото състезание. В резултат на това 3395 души, избрали тази траектория, бяха записани в беларуски университети. План-приемът е изпълнен на 74 процента.
За всички останали кандидати, които не влизат в целевото направление, приемът на документи във ВУЗ-овете стартира от 17 юли. Те трябва да бъдат изпратени до 25 юли. Общо 52,2 хил. души са предвидени да бъдат приети във висши учебни заведения тази година, от които 28,4 хил. са за обучение за сметка на бюджета. 24 категории кандидати имат шанс да станат студенти без приемни изпити. Например, според този сценарий завършилите Националния детски технопарк ще влязат в определени технически и хуманитарни специалности. Бяха създадени идеални условия за записване за завършилите лицеи на Беларуския държавен университет, Беларуско-руския университет, Полесския държавен университет.
Завършилите ще могат да влизат в университетите, в които са учили в лицеите, за всяка специалност без приемни изпити. Има само едно изискване: в документа за образование по профилирани предмети трябва да има оценки не по-ниски от 9 точки, и не по-ниски от 8 точки – по всички останали дисциплини.
В Беларус е невъзможно да се кандидатства в два университета едновременно – изискват се само оригинали за прием. Изключение правят Академията на Министерството на вътрешните работи и Могилевския институт на Министерството на вътрешните работи. Но в много университети има възможност да опитате ръката си в няколко направления наведнъж – провежда се общ конкурс за група специалности.
BNTU е лидер на техническото образование в Беларус, от 1920 г. подготвя висококвалифицирани специалисти. Снимка: Роман Щербенков
Като в Русия
Новата система на висшето образование се състои от три нива: основно висше образование (от четири до шест години – в зависимост от направлението, специализацията, бъдещата професия …), специализирано висше образование – магистратура (от една до три години – в зависимост от направление, специализация, бъдеща професия…) и висше образование (подготовка на изследователски и научно-практически кадри).
От септември 2023 г. новата система ще бъде въведена в шест водещи руски университета: Балтийският федерален университет. Кант, Московски авиационен институт, NUST „MISiS“, Московски педагогически държавен университет, Минен университет в Санкт Петербург, Томски държавен университет.
Процедурата за влизане в университетите няма да се промени много. Ще бъдат разработени нови програми и нови стандарти.
В бъдеще магистърските програми няма да останат във всички руски университети. Правилата за прием в магистърската програма също ще се променят в посока по-строг контрол. Тези, които са получили „база“ в същия или свързан профил, ще могат да влязат в това ниво. Студент хуманитарий едва ли ще може да запише магистратура Инженерство.
Разширени инженерни училища
В Русия акцентът е върху инженерното образование и подготовката на висококвалифицирани специалисти в тази област. Проектът „Напреднали инженерни училища“ е призван да осигури оперативно обучение в Русия за инженери от нова формация. Такива училища вече са създадени в 30 руски университета за обучение по магистърски програми. През 2023 г. ще бъдат избрани още 10 участници в проекта.
Общо около 2,4 хиляди души вече учат в висши инженерни училища, първите специалисти ще се дипломират през 2024 г. Те ще решават нестандартни задачи в областта на биотехнологиите, машиностроенето, авиацията, космоса и медицината.
Всяко напреднало инженерно училище има индустриални партньори. Сега това са повече от 150 компании, включително PJSC KAMAZ, Roskosmos, Almaz-Antey, Sibur, Gazprom Neft и други.
Създаване на студентски проектантски бюра
Днес в Русия има 58 младежки дизайнерски бюра. Има указание на руския президент Владимир Путин за създаване на мрежа от такива конструкторски бюра, като те трябва да се финансират от федералния бюджет.
Сега групата за разработване и внедряване на модела на студентските проектантски бюра, създадена към МОН, подготвя необходимите документи и разработва „пътна карта“ за създаване и развитие на студентски проектантски бюра към университетите.
Обсъжда се възможността за безвъзмездна подкрепа за подобни проектантски бюра. И бюрата трябва да бъдат отворени за ученици, за да ги въвлекат в творчеството възможно най-рано.
Актуализиран ред за прием във ВУЗ
Установени са единни срокове за прием в местата с държавно финансиране, включително сроковете за допълнителен прием. Преди това всеки университет можеше сам да определя сроковете за прием в кореспондентския отдел.
Сега за кандидатите за всички форми на обучение приемът на документи приключва не по-рано от 20 юли и не по-късно от 25 юли. Основният етап на записване ще се проведе от 3 до 9 август, а допълнителният прием ще приключи не по-късно от 29 август.
Ако желаете, можете да подадете едновременно две заявления – за бюджетното и за платеното отделение. Но в същото време ще трябва да посочите приоритетните области, за които ще се запишете. Броят на областите на обучение, за които можете да кандидатствате едновременно, е намален от 10 на 5. Това ще позволи на кандидатите по-съзнателно да определят посоката на бъдещата си професия.