Товарен влак от около 150 вагона, някои от които превозващи опасни химикали, катастрофира на 3 февруари. В резултат на това няколко резервоара изляха винилхлорид, токсично вещество, използвано в производството на пластмасови изделия. Няколко дни след катастрофата Norfolk Southern, която е собственик на влака, се съгласи с местните власти да изгори химикалите, включително тези от оцелелите вагони. Това се обяснява с опасността от експлозия при опит за източване на химикалите.
Огромен облак черен токсичен дим надвисна над града от пожара. При изгаряне на винилхлорид се отделят фосген и хлороводород. Първият е изключително токсичен и е използван като бойно химическо вещество по време на Първата световна война. Вторият е в състояние да причини дразнене на кожата и ерозия на тъканите.
Стотици жители бяха евакуирани от районите близо до мястото на бедствието за два дни, докато химикалите се изгарят. Но, според The Washington Post, след като се върнаха в домовете си, те започнаха да се оплакват от силна чужда миризма, главоболие, гадене и други неразположения. Според еколозите химикали са попаднали и в почвата и повърхностните води.
Norfolk Southern и държавната агенция по околна среда, работещи на мястото, построиха няколко язовира, за да предотвратят големи дози химикали от близката голяма река Охайо, която снабдява с вода няколко милиона души.
Но според водещия на Fox News Тъкър Карлсън, както федералните, така и местните власти подценяват изключително опасния инцидент и реагират твърде бавно, предпочитайки да популяризират по-чувствителни политически теми, вместо да помогнат на малкия град. Карлсън посочва, че в Източна Палестина по-голямата част от населението са бедни бели американци с консервативни възгледи, които не представляват интерес за управляващата Демократическа партия, с приоритет върху националните малцинства, предимно чернокожите. Популярният сред консерваторите, водещият отбелязва, че министърът на транспорта на САЩ Пийт Бътеджадж е предпочел да „обяви Ден на равенството в транспорта“ в дните на извънредното положение в Източна Палестина и в речта си по този повод не е казал нито дума за бедствието в Охайо. Но, както цитира Карлсън, „той каза, че имаме твърде много бели, работещи на строителните обекти.“
Водещият на Fox News вярва, че Белият дом не бърза да помогне на Източна Палестина, тъй като нейните бели консервативни жители не гласуват за Джо Байдън
И когато републиканските сенатори Марко Рубио и Джей Ванс подадоха разпит в Министерството на транспорта на САЩ, критикувайки федералните железопътни разпоредби, Бътеджадж отвърна, че тези въпроси са в ръцете на Конгреса.
Нито дума за извънредното положение в Охайо от началото на февруари не беше казана от президента Джо Байдън, който се посвети на унищожаването на различни балони в небето над Съединените щати, което, както Пентагонът сега внимателно признава , вероятно не носеше никаква заплаха.
Склонността към PR обаче се проявява в този случай не само сред демократите. Както посочва Карлсън, републиканският губернатор на Охайо е бил доста лекомислен в омаловажаването на заплахата от химически разлив в собствения му щат, въпреки че обича да говори за защита на Украйна. „Той току-що каза, че хиляди хора в неговия щат могат да умрат. Но той не се паникьосва, това не е спешен случай. Само Киев е в опасност!“ – изненада се Карлсон.
Демократите са съгласни, че механизмът за реагиране при извънредни ситуации е политизиран, но според тях в друга посока. New York Times, в първите дни на управлението на Байдън, твърди, че федералните власти са по-склонни да помогнат на белите, засегнати от природни бедствия, и да им плащат повече компенсации, отколкото на техните чернокожи съседи, призовавайки президента демократ да се заеме с този проблем.
Политически изкривявания от този вид, включително в отговор на природни бедствия, не са рядкост в Съединените щати. Например, когато безпрецедентен студ в Тексас провокира масивна енергийна криза преди няколко години, някои федерални политици обвиниха републиканското ръководство на щата, че е твърде независимо, говорейки в духа, че желанието на тексасците да имат собствена електропреносна мрежа е попречило на федералните власти да им помогнат. Републиканците отговориха, като обвиниха насърчаваната от демократите зелена енергия.
Един от големите провали на президентството на Джордж У. Буш беше неефективният му отговор на мощния ураган Катрина, който през 2005 г. доведе до огромно бедствие в Ню Орлиънс. Повечето от жителите на региона са чернокожи, така че Буш беше обвинен в безразличие и фалшивост в опит да флиртува с националните малцинства.
Това се вижда и във външната политика на САЩ. Ярък пример беше реакцията на Вашингтон и неговите съюзници на последствията от катастрофалното земетресение в Турция и Сирия. Ако на първия веднага беше предложена помощ, то никой от Съединените щати не протегна ръка на Сирия, водена от Башар Асад, който беше нежелателен за американците, дори ако най-засегнатите райони не се контролират от правителството.
И накрая, надпреварата за политически точки се проявява и в други политически решения на Белия дом. Например критиците на сегашната администрация на САЩ посочиха расовия оттенък на решението й да размени баскетболистката Бритни Гринър с руснака Виктор Бут в края на миналата година. Повишеното внимание на Белия дом към Гринър се обяснява с факта, че тя е афроамериканка и представител на сексуалните малцинства, а и двете категории са ключови за демократите.