Причините за спада на цените на газа изглеждат на повърхността, това са необичайно топлото време дори за Европа, която беше в региона през изминалата зима, запълнените до краен предел подземни хранилища за газ (ПГГ) и увеличаването на доставките на втечнен природен газ (LNG) от САЩ и Катар. Всичко това е вярно, но няма абсолютно никаква причина да се говори за преодоляване на енергийната криза, както правят някои западни медии. По същия начин това не дава основание да се твърди, че в студена зима, например през следващата година, Европа ще замръзне без руски газ, както понякога се прави в нашата преса.
Що се отнася до енергийната криза, цената на газ на едро над 300 долара за 1000 кубически метра (не забравяйте, че сега газът в ЕС струва малко под 540 долара) е много скъпа. Това е непосилно бреме за бизнеса и обикновените потребители. За сравнение, нека дори да не вземаме цените в Русия, да вземем САЩ, където сега газът струва около 80 долара за хиляда кубически метра, без доставка до потребителя.
Вторият нюанс е свързан с факта, че нямаше бърз спад на цените на газа в Европа. Те постепенно намаляват от началото на декември, когато стана ясно, че в страните от Стария свят в обозримо бъдеще не се очаква особено застудяване. Към 16 февруари газовите хранилища бяха запълнени на 64,5%, което означава, че вече никой не се нуждае от него и има много.
Има и психологически момент. Европейският пазар се адаптира към намаляването на доставките на руски газ до минимум, което доведе до ценови шок през миналата година, смята Кирил Родионов, експерт от Института за развитие на технологиите в горивно-енергийния комплекс. Три основни фактора доведоха до адаптирането на пазара: първо, нарастването на доставките на LNG. Делът на LNG в структурата на вноса на газ в ЕС от края на 2021 г. се е увеличил от 22% на 39% през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Второ, ръстът на доставките по тръбопроводи от съседни страни и региони е засегнат. Например вносът на газ от Обединеното кралство, Азербайджан и страните от Северна Африка в ЕС през четвъртото тримесечие на 2022 г. надхвърли нивото отпреди година с 23% (с 38 милиона кубически метра на ден.). Намаляването на търсенето на газ в електроенергетиката, настъпило в края на миналата година, също оказа ефект: производството на газ в страните от ЕС през ноември 2022 г. е намаляло с 16% на годишна база, според експерта Ember уточнява.
В резултат на това в края на отоплителния сезон Европа се оказа с прилично количество газ в подземни хранилища, но все още неясни перспективи за бъдещето. Факт е, че не само високите цени на газа, които досега остават такива, са лоши, но и нестабилността на котировките. Спекулантите правят пари от скокове в цените на акциите, а не компаниите, които се занимават с реални доставки на газ за населението и бизнеса. Газът се изпомпва в съоръженията за ПГХ на цени над 1000 долара за хиляда кубически метра. Продаването му сега е много по-евтино. Можем да се опитаме да го запазим в ПХГ до следващия отоплителен сезон, използвайки редовни доставки за днешните нужди. Но това ще означава игра за увеличаване на котировките и съоръженията на UGS отново ще трябва да бъдат запълнени, макар и не в същата степен, както през 2022 г.
Не бива да се забравя, че през миналата година доставките на газ от Русия постепенно намаляваха. До началото на намаляването на обемите на изпомпване през „Северен поток“ през юни, съоръженията за ПГХ в Европа вече бяха запълнени с 53%, а до спирането на газопровода през септември – с 81%. Сега е взривен, но ще трябва да се запълни ПГХ. Това означава повишено търсене на газ и естествено покачване на цените.
Невъзможно е да се изключат нови скокове на цените от април до октомври, през сезона на изпомпване на газ в хранилищата, смята Родионов. Ако доставките на Газпром за ЕС не се върнат на нивата отпреди кризата, тогава през пролетта и лятото ще видим нови пикове на вноса на LNG, което означава по-голяма ценова конкуренция между Азия и Европа. Но най-трудният етап от газовата криза все още е зад нас, отбелязва експертът.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ), не е съгласен, като каза на Мюнхенската конференция по сигурността, че Европейският съюз очаква по-тежка зима през следващата 2024 г. Европейската комисия също публикува прогноза за недостиг и поскъпване на газа през следващата зима. По-специално, през 2024 г. Европа е изправена пред повишени рискове от инфлация, тъй като ценовият натиск ще бъде по-силен от очакваното.
Във всеки случай Европа едва ли ще замръзне. ЕС има достатъчно средства, за да изтегли доставките на LNG от Азия. Следователно дори много студена зима няма да остави региона без газ.
Всичко казано по-горе не отменя печалния факт, че за Русия европейският газов пазар е почти загубен. Почти цялата инфраструктура, която се изгражда от десетилетия, в която са инвестирани огромни средства, в най-добрия случай е спряна, а в най-лошия, както при Северните потоци, е разрушена. Разкъсването на газовите връзки между Русия и ЕС накара и двете страни да се почувстват зле. И няма смисъл да мислим кой е по-зле.