15.8 C
София
събота, април 19, 2025

Защо германците са загубили надежда за края на кризата и не вярват на властите

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Всичко започна с коронавируса и оттогава имаме само кризи”, „Измъчва ме и психически, и физически, никога няма да свърши”, „Това не е животът, какъвто си го представях” – такива мнения изразиха в интервю с участници в проучването социолози и психолози.

През последните три години германското общество потъна в песимизъм и несигурност. През 2020 г., когато започнаха първите локдауни, германците бяха по-притеснени за икономиката на страната като цяло, отколкото за собственото си финансово състояние. Но сега кризата се отрази на всички и настроенията се промениха много.

Почти всички в Германия сега са притеснени от продължаващото покачване на цените и личните финанси. Двойно са се увеличили тези, които сериозно се страхуват от проблеми с парите и загубата на работа – почти 40 процента. В същото време почти една трета от анкетираните смятат, че вече са на ръба на оцеляването.

Само всеки пети гледа с увереност в бъдещето. И пандемията вече не изглежда толкова ужасна, мнозина дори изпитват носталгия по нея. „Коронавирусният период сега изглежда като някакъв сън. Малко сюрреалистичен и сякаш всичко се е случило много отдавна“, признава един от участниците.

За да създаде поне илюзията за сигурност, някой поставя няколко хиляди евро в сметката, а някой се запасява с гориво и храна, засажда градина и поставя слънчеви панели на покрива. Но мнозинството са се примирили и не се надяват на нищо, просто се опитват да избягват да гледат новините – там така или иначе няма да се каже нищо добро.

Проверка по рама

„Ще бъда благодарен, ако беше криза. Кризите минават. Но нашето правителство говори за „смяна на епохите“, което означава, че сега винаги ще бъде така“, – друг отговор от интервюто, потвърждаващ изводите на проучване: след три кризи Години наред германците вече не вярват в себе си и бъдещето си, нито в политиката на властите.

Доверието в правителството в Германия сега наистина е на историческо дъно. Не повече от една четвърт от германците са доволни от канцлера Олаф Шолц и неговия кабинет. Останалите три четвърти смятат, че на власт са непрофесионалисти, действащи „хаотично“.

Оттук и неотдавнашният скок в популярността на опозиционната „Алтернатива за Германия“, която вече е на второ място в партийния рейтинг. В същото време германците са привлечени не толкова от политическата програма на AfD, а от факта, че за разлика от други партии тя „назовава нещата с истинските им имена“ и „разбира, че хората в Германия вече не се чувстват уверени. “ В скорошно проучване на общественото мнение на телевизионния канал ARD тези варианти на твърдения за „Алтернативата“ са избрани от повече от половината от анкетираните.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ