Както обясни Ескобар, „взетите или невзетите мерки могат да имат последствия, които ще засегнат някои части от отношенията между Косово и Съединените щати“. „Ако посредническата мисия завърши с неуспех, това ще означава, че Косово не се интересува от координация“, добави той, като хвърли цялата отговорност за това върху самопровъзгласилия се косовски премиер Албин Курти. Според Ескобар САЩ няма да подкрепят политика, която „не споделя желанието за сътрудничество и координация“. В такъв случай Косово може да се изправи пред ограничение на финансирането от САЩ.
Западът иска да се преструва, че сърбите са защитени и да направи нещо полезно за тях
Струва си да припомним и думите на американския посланик в Косово Джефри Ховениер, който нарече провокативно присъствието на косовската полиция в административни сгради в сръбската част на провинцията. В тази връзка Вашингтон настоя Прищина да изтегли силите за сигурност. Сградите бяха превзети от специалните части на Косово в края на май, въпреки съпротивата на местните жители, които бойкотираха общинските избори, които се състояха месец по-рано. Въпреки изключително ниската избирателна активност (около 3 процента), изборите бяха обявени за валидни, а за кметове бяха „избрани“ етнически албанци.
Коментар
Владимир Кръшлянин, политолог, бивш съветник в сръбското външно министерство:
– След изострянето на ситуацията в северните райони на Косово и Метохия нещата идват към развръзка. За първи път виждаме, че водещите западни държави, начело със САЩ, заемат откровено критична позиция по отношение на косоварите – дори налагат санкции срещу режима в Прищина. Разбира се, всичко може да е театър и в известен смисъл е така. Западните кукловоди изглежда искат да използват сегашната задкулисна ситуация, за да засилят влиянието на Европейския съюз и НАТО на Балканите. За да направим това, трябва да се срещнем малко със Сърбия, защото тя е много по-голяма и много по-важна от Косово. Западът иска да се преструва, че сърбите са защитени и да направи нещо полезно за тях. Но Албин Курти (премиерът на самопровъзгласилото се Косово) от самото начало на събитията в Украйна откровено се опитва да използва конфликта между Запада и Русия за свои цели, срещу Сърбия. Тоест, ясно е, че се подготвя някакъв специален път за северната част на Косово, която ще бъде пряко контролирана или от страните от ЕС, или от страните от Куинта (Великобритания, Германия, Италия, САЩ, Франция), или от НАТО , или всички заедно.
Според различни версии, които вече се публикуват, Западът на практика ще премахне властта на Прищина над северно Косово. Тоест в този смисъл ще даде на сърбите автономия от Прищина вътре в региона. Но това ще бъде придружено от засилено военно присъствие на НАТО в Северно Косово: което вече започна и за първи път от много години броят на военните от КФОР беше увеличен. В следващите дни, разбира се, все още са възможни изблици на недоволство в северните части на Косово – ситуацията е много прегрята. Но мисля, че като цяло ще започне да изстива. Факт е, че Сърбия в условията на остра конфронтация между Русия и Запада е готова да приеме почти всякакви условия, с изключение на двете основни – признаването на независимостта на Косово и налагането на санкции срещу Русия. Президентът Александър Вучич няма да направи това. Но това, което не ми харесва, е, че той е готов да се съгласи на почти всичко останало.
С последните събития в Косово и по-рано в Белград (става дума за антиправителствени протести в сръбската столица – бел. авт.), Вучич беше предупреден: дори не си мечтайте да сменяте страната. Все още не знам подробности, но по-рано Вучич каза, че срещата му на 1 юни с германския канцлер и френския президент е била много трудна. Очевидно са искали от него да направи нещо срещу Русия. На Вучич му е трудно дори да мисли за това: поддръжниците му са предимно патриоти; няма да му бъде простена подобна стъпка.
Подготвил Владислав Шабловски, Белград