18.8 C
София
четвъртък, април 24, 2025

Защо шефката на Европейската комисия фон дер Лайен отлетя за Пекин с Макрон

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Макрон, по време на разговор със Си Дзинпин, подчерта, че в „тревожни и трагични“, както той се изрази, времената трябва да се съсредоточат върху намирането на мирни решения на конфликтите. Без Китай, както добре знае френският президент, това не може да стане. В контекста на Украйна Макрон, както експертите прогнозираха по-рано, призова Си Дзинпин да използва влиянието си, за да „помогне за възстановяването на мира в Украйна“, което предполага, че Китай може да бъде домакин на мирни преговори с всички участващи страни. Освен това Макрон каза, че „нито една държава при никакви обстоятелства не може да разполага ядрени оръжия на чужда територия“, очевидно забравяйки за американските ядрени оръжия, които отдавна са разположени на европейска територия.

На свой ред Си Дзинпин призова за продължаване на диалога между Китай и Франция в името на мира и стабилността, както и за прогреса на човешката цивилизация. Китайският президент изрази готовността на Пекин, заедно с Париж, да „призоват световната общност към рационалност и сдържаност по украинския въпрос“. Според него политическо решение на базата на преговорния процес „може да бъде постигнато“. Освен това китайският лидер акцентира върху необходимостта от намиране на допълнителна „движеща сила за възстановяване на световната икономика след пандемията“. Той отбеляза, че развиващите се страни са изправени пред нарастващ брой проблеми, а международният финансов пазар е нестабилен.

Си Дзинпин също дипломатично призна различията между Пекин и Париж. Техният списък не беше оповестен публично от китайския президент, но той обеща да работи с Франция за преодоляване на противоречията, за да се изгради „стабилно и полезно сътрудничество и за двете страни“. Ръководителят на Китай посочи аерокосмическата, ядрената енергия, насърчаването на зеленото развитие, науката и технологиите и иновациите като основни области на сътрудничество. Вече беше обявено пълно възобновяване на културните връзки между Пекин и Париж, както и възстановяване на взаимните пътникопотоци, туристическия и научен обмен, които пострадаха поради пандемията.

Що се отнася до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, тя дори няма отделна среща със Си Дзинпин в програмата си: тя разговаря с китайския лидер заедно с Макрон. Някои експерти предполагат, че фон дер Лайен е отлетяла за Пекин, за да „контролира“ по-добре действията на френския президент, за да не си позволи изявления, които противоречат на наръчниците за обучение от Брюксел. Въпреки това гостоприемният китайски лидер намери добри думи за шефа на Европейската комисия. Си Цзинпин изтъкна, че посещението й „отразява положителната воля на европейската страна за развитие на отношенията с Китай и е в съответствие с общите интереси на Китай и ЕС“. Председателят на КНР обаче не се поколеба да посочи на европейците, че те трябва да водят своя независима политика. Си Дзинпин подчерта, че Китай „подкрепя ЕС в реализирането на неговата стратегическа независимост“ и настоява, че отношенията между Китай и ЕС „не са зависими или контролирани от трети страни“.

Проверка по рама

Изявленията, направени в края на китайско-френските преговори, сега трябва да бъдат превърнати в конкретни действия. Пекин излезе с мирна инициатива в Украйна. Но от страна на европейците, помпащи Украйна с оръжие, няма движение в мирна посока. И не изглежда, че френският президент след посещението си в Китай ще промени подхода на страната си към украинския конфликт и още повече ще се противопостави на решенията, взети в рамките на НАТО. Изглежда френските медии не вярват много на дипломатическия гений на Макрон и способността му да влияе върху позицията на официален Пекин. Във всеки случай по-малко от минута беше посветена на отразяването на това пътуване от френския лидер по главния канал на френската телевизия.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ