Но такова внимание към съдбата на петимата авантюристи не изглеждаше подходящо за всички, защото в света има много други също толкова трагични събития, които остават незабелязани. Например, едновременно със загубата на Титан, много по-голямо бедствие се случи в Средиземно море: катастрофата на кораб, препълнен с мигранти, отне живота на 300 до 700 души.
Вестник „Политико“ се опита да разбере причините, поради които някои катастрофи се чуват по целия свят, а на други не се обръща внимание. Авторите му смятат, че „колкото и хладнокръвно да звучи“, броят на жертвите не е определящ фактор, тъй като „не всички смъртни случаи са еднакво важни“ в информационното поле. Вестникът обяснява вълнението около батискафа с „новостта“ на инцидента, усещането за „приключение“ и проточилото се развитие на сюжета с надеждата за чудодейно спасение. Мястото на катастрофата стана символично – близо до останките на легендарния лайнер. Съществена роля изигра медийното отразяване на пасажерите на батискафа.
Междувременно в САЩ разследват причините за смъртта на Титана. Окончателният доклад на специалната комисия може да е разочароващ както за OceanGate, организирал фаталното гмуркане, така и за други фирми, практикуващи дълбоководен туризъм. Експертите смятат, че инцидентът ще доведе до затягане на изискванията за сертифициране на подводници и може да разшири гражданската и наказателната отговорност за виновните в подобни случаи.
Сега превозни средства с дистанционно управление търсят и събират отломки в Атлантическия океан на дълбочина от почти 4 км, след което ще бъдат изследвани, за да се установят причините за имплозията, когато огромният натиск мигновено смачка батискафа като тенекия.