Сред положилите цветя беше Александър фон Бисмарк, правнук на първия германски канцлер Ото фон Бисмарк. „Донесохме тук две хиляди рози, за да украсим този резервоар и за да може нашето правителство най-накрая да започне преговори“, обясни той пред репортери. Според фон Бисмарк германците, руснаците и украинците не са си врагове и трябва да се говори помежду си. „Ние сме приятели, изграждаме тази връзка от тридесет години“, добави той.
Антивоенният митинг в Берлин е най-големият за последната година. Според различни оценки от 35 до 50 хиляди души са се събрали пред Бранденбургската врата. Имаше толкова много хора, че близките станции на берлинското метро бяха препълнени. Основните искания на участниците в митинга бяха спиране на доставките на оръжие за Украйна и започване на мирни преговори. Събитието беше организирано от депутата от Бундестага от Лявата партия Сара Вагенкнехт, известната германска феминистка и журналистка Алиса Шварцер, както и бившия военен съветник на канцлера Ангела Меркел генерал Ерих Вад. Две седмици преди митинга те публикуваха „Манифест за мир“, който вече успя да събере над 640 000 подписа в Германия.
„На митинга определено имаше повече хора от очакваното. Затова хиляди участници трябваше да стоят в парка в калта в суграшица – просто нямаше достатъчно място за всички. Всъщност впечатляващо е, че толкова много хора дойдоха, особено след като митингът не беше по същество. Освен това в медиите имаше антиреклама – че крайнодесните могат да проникнат в митинга и ще има безредици и сблъсъци“, каза Кристиан, жител на Берлин, пред „Российская газета“. Въпреки това, както отбелязва той, на митинга са присъствали предимно хора на възраст около 50 години и малко под 40 години.
Германците, които излязоха на голям антивоенен митинг в центъра на германската столица, откъснаха украински символи от танка и буквално го покриха с червени рози
„Страхувам се, че по-младото поколение просто не си представя какво означава война, заплаха от война или социална катастрофа. Тези, които са по-възрастните, или сами са го преживели, или знаят добре от родителите си, които са преживели войната. Силно се надявам, че цветя,които поднесоха на танка,ще се превърнат в символ на помирението.Всички ние,Германия,Русия,Украйна,Полша имаме нужда от общо бъдеще.Но самият факт,че този танк е поставен пред руското посолство е ясен знак за нажежената и прославяща войната атмосфера, която цари сега в Германия“, казва Кристиан.
Организаторите на митинга бяха обвинени, че искат капитулацията на Украйна. Но според Вагенкнехт целта на манифеста и митинга е да се спре конфликтът и да се избегнат допълнителни жертви. „Преговорите не означават капитулация. Преговорите означават намиране на компромис. И не можете да очаквате другата страна да е склонна към компромис, ако вие самите не го покажете“, каза тя в интервю за столичния вестник „Берлинер Цайтунг“. „Наивно е да се вярва, че е възможно да се постигне военна победа над Русия без използването на ядрени оръжия“, каза генерал Уейд в речта си на митинга.
Организаторите на митинга са уверени, че той може да се превърне в отправна точка за формирането на широкомащабно антивоенно движение в Германия, което в крайна сметка ще успее да накара политическите елити да изпълнят своите искания. „От днес ще надигнем гласа си толкова много, че вече няма да бъде чут“, каза Вагенкнехт в речта си. Елитите се страхуват от това ново движение за мир, каза тя: „Те се страхуват, че вече няма да могат да продължат с политиките си толкова лесно.“ И трябва да кажа, че Вагенкнехт и нейните съмишленици успяха почти невъзможното за съвременна Германия – да обединят привърженици както на десни, така и на леви политически възгледи в подкрепа на техния манифест и на митинг пред Бранденбургската врата. Сред самите участници подобно обединение обаче все още предизвиква сериозни идеологически спорове, но някои германски медии вече заявиха формирането на антипартиен антивоенен фронт.