16.8 C
София
сряда, юли 9, 2025

Пандемията изостри неравенството между половете

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Пандемията изостри проблема с неравенството между половете в световен мащаб. Статистиката показва, че жените се намират на първа линия в борбата със заразата, тъй като са по-голямата част от медиците, което ги прави много по-уязвими на вируса.

Но те получават по-ниски заплати и имат слабо представителство на управленски позиции. ООН и Световната здравна организация призовават да се даде по-голям шанс на жените да бъдат част от вземането на важните решения за справянето с кризата. 

„Откакто започна пандемията, нито една държава в региона не е постигнала равенство между половете. Нито една. Оттогава Covid-19 се изостри и хвърли светлина върху основното структурно неравенство между половете“. Това посочи директорът на европейския клон на Световната здравна организация Ханс Клюге.

В условията на пандемия жените се намират в неизгодната позиция да са по-голямата част от работещите на първа линия в сферата на здравеопазването и сектора на услугите.

Проверка по рама

„На тях им се налага да се справят с повишените нива на стрес и несигурност, които произтичат от работата им и в същото време да се справят с допълнителната работа у дома. Това каза в „Хоризонт до обед“ Теодора Петрова от организацията Български фонд за жените.

Жените са около 70 на сто от заетите в медицината и грижовните професии. Всеки ден 40 на сто от българките полагат неплатен труд у дома. 13 на сто от българските мъже поемат домакинска работа, но този процент се променя за радост“, посочи още Петрова.

У нас разделението особено много личи например в състава на Националният оперативен щаб за борба с коронавируса.

Какви са причините според Теодора Петрова:

„Сякаш жените у нас са изолирани от вземането на тежки решения.“

Сериозен напредък в борбата с неравенството, главният секретар на ООН Антониу Гутериш вижда в постигането на няколко ключови цели:

Магазин за Акумулатори

Първо, да бъдат постигнати изцяло равни права на жените, включително чрез отмяна на дискриминационните закони.

Второ, да се осигури равно представителство – от бордовете на компаниите до парламента, от висшето образование до публичните институции, чрез специални мерки, включително квоти.

Третото важно нещо е  икономическо приобщаване на жените и равно заплащане. Четвърто, във всяка държава да се въведе план за реагиране при извънредни ситуации за справяне с насилието над жени и момичета.“

Още по темата в звуковия файл.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ