Исковете за бомбата идват, когато конвои с танкове и бронирани превозни средства са заснети, докато масово се транспортират в региони в близост до контролираната от бунтовниците източна Украйна и анексирания Крим.

Павел Фелгенхауер заяви, че сега се изисква „психоаналитик“, който да определи намеренията на Русия в Украйна
С рязко нарастващо напрежение руският военен анализатор Павел Фелгенхауер заяви, че сега се изисква „психоаналитик“, който да определи намеренията на Москва, но предупреди, че събитията могат да видят „война след месец“.
Западът изрази тревога за движението на войските и силите на Кремъл и анализаторът казва, че те са прави, че са обезпокоени, тъй като непроверените нови кадри показват военни движения в руските области Воронеж, Ростов и Краснодар, заедно с ключови железопътни маршрути.
„Кризата има потенциал да ескалира в общоевропейска война, ако не и световна“, категорично предупреди Фелгенхауер в интервю за вестник „Росбалт“ в Русия.
„Но засега потенциал. Ще се случи ли или не? Нека изчакаме и ще видим.
„На Запад не знаят какво да направят по този въпрос.“
Запитан защо Русия може да настоява за конфликт сега, той отговори: „Адресирайте този въпрос до психоаналитик. Трябва ли да обяснявам? ”
Той заяви, че всички условия могат да бъдат налице до началото на май, когато Русия ще проведе голям парад на Червения площад, за да отбележи годишнината от победата във Втората световна война, и той подозира, че „решението вече е взето“.
Сред факторите, тласкащи Русия към ново и масово завземане на земя в съсед, са „затварянето на проруски телевизионни канали в Украйна, заплахата от арест и съдебен процес срещу (опурхат олигарх) Виктор Медведчюк, арестът на (опозиционен лидер Алексей ) Навални (в Русия), (президентът Джо) Байдън нарича Путин убиец …
„Заплахите нарастват и то бързо. Много неща не се обсъждат в медиите, но виждаме много лоши признаци. “
През третата седмица на март три големи десантни кораба на Балтийския флот преминаха на юг през Ламанша, придружени от корвета, каза той.


„Общо ще има десет такива бойни единици плюс малки въздушно-десантни войски“, каза той.
„Можете да съберете до две дивизии, като вземете предвид военновъздушните сили.“
Русия може да планира „кацане в стил Нормандия“ между Одеса и Николаев, твърди той.
Путин има огромни сили в окупирана Източна Украйна – която попадна под неговото влияние през 2014 г. и в окупирания Крим.
„Очевидно е, че се подготвя голяма операция и ще бъдат привлечени и други сили“, каза той.
„Всички говорят за възможна танкова инвазия от Белгород през Харков в посока Запорожье, за да обкръжат украинските сили на левия бряг на Донбас.“
Путин може да „отреже Украйна от морето, да създаде (нова бунтовническа държава) Новоросия, например …“ или да направи ход, след което да направи пауза и да започне да диктува условия на Запада.
Или Русия може да се стреми да разшири контрола му, поглъщащ Украйна, чак до Приднестровието, без излаз на море, контролирана от ничия земя „неофициална държава“ със собствена секретна служба на КГБ.
Той е вклинен между Молдова и западна Украйна.
Фелгенхауер прогнозира, че очакваните реакции на Запада на подобни ходове са „неясни“.

„Някои (на Запад) казват, че руснаците не трябва да бъдат провокирани, а военната намеса е твърде рискована.
„Други, напротив, са за обединението (на Русия и Украйна) и откритата конфронтация, защото тогава ще бъде възможно да се пазарим с Русия.“
Единствената текуща утеха в настоящите военни тенденции е, че руската офанзива срещу бившите съветски републики Литва, Латвия и Естония – всички в момента държави от ЕС и НАТО в Балтика – изглежда малко вероятно.
Това идва ден след като президентът Джо Байдън предложи на Украйна „непоклатима подкрепа“.
Байдън даде обещанието в призив към президента Владимир Зеленски в петък, след като Киев обвини Москва в изграждането на военни сили на границата си.
Белият дом заяви в изявление, че Байдън „потвърди непоклатимата подкрепа на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в лицето на продължаващата агресия на Русия в Донбас и Крим“.
Зеленски в Twitter заяви, че се „радва“ да разговаря с Байдън и приветства партньорството на Киев с Вашингтон като „решаващо за украинците“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия ще предприеме допълнителни мерки, ако Западът изпрати войски, след твърденията, че подобен ход на НАТО ще ескалира напрежението близо до нейните граници.
Още през 2014 г. силите на Путин анексираха стратегически ключовия Крим от Украйна, а проруските групи вдигнаха оръжие срещу Киев.
Песков заяви пред журналисти: „Без съмнение подобен сценарий ще доведе до по-нататъшно увеличаване на напрежението близо до руските граници.
„Разбира се, това ще изисква допълнителни мерки от руска страна, за да се гарантира нейната сигурност.“
Той обаче настоя, че Русия „не заплашва“ Украйна, въпреки по-ранно изявление, в което се предупреждава, че война в Донбас ще „унищожи“ съседа си.
Представител на НАТО заяви пред Ройтерс, че Русия подкопава усилията за намаляване на напрежението в Източна Украйна, а посланиците на НАТО се срещнаха в четвъртък, за да обсъдят ситуацията.