5.9 C
София
събота, май 17, 2025

Как РЗИ са на първа линия, но не и пулмолозите в доболничната помощ – доц. Ходжев за ФАКТИ

ПРОЧЕТИ СЪЩО

На 18 декември миналата година Българското дружество по белодробни болести изпрати писмо министъра на здравеопазването професор Костадин Ангелов и заместник-министрите на здравеопазването Жени Начева и Бойко Пенков. Причината – пулмолозите, които работят в доболничната помощ все още не получават допълнителното възнаграждение в размер на 1000 лева. Припомняме, че това е размерът на допълнителното възнаграждението, което получават работещите на първа линия по време на пандемията от Covid-19.

„Искам да споделя с Вас огорчението на специалистите по белодробни болести, че приносът им в борбата с Covid-19 не е отчетен от Министерството на здравеопазването. Лекарите пулмолози заедно с колегите инфекционисти, реаниматори и общопрактикуващите медици са на първа линия. Искрено се надявам, че пропускът по отношение на белодробните специалисти в доболничната помощ ще бъде коригиран“, пише в писмото си председателят на Управителния съвет на Българското дружество по белодробни болести пулмологът доцент Владимир Ходжев.

Малко по-рано през март последва препращане на казуса от Министерството на здравеопазването към Националната здравноосигурителна каса – заместник-министър Начева потърси шефа на НЗОК професор Петко Салчев за становище относно възможността за допълнително възнаграждение на специалистите от доболничната помощ. Отговорът от НЗОК дойде преди няколко дни, като в него се констатира, че допълнително възнаграждение към пулмолозите в доболничната помощ не се полага, тъй като тя не е предвидена в действащата методика.

От ФАКТИ се свързахме с доцент Владимир Ходжев, за да говорим по темата.

„В първоначалното си писмо към Министерството на здравеопазването се обърнах към тях с молба да коригират пропуска, че колегите пулмолози от доболничната помощ не са включени като работещи на първа линия. Съответно те не получават допълнително възнаграждение“, обясни доцент Ходжев.

Проверка по рама

„Какъв обаче е пътят на пациента: пациентът отива при фамилния лекар, фамилният лекар му дава направление за преглед при пулмолог, пациентът отива при пуломога и той го преглежда. Пациентът също може да се самонасочи към пулмолог, където да го прегледат. На практика пред кабинетите на пулмолозите в доболничната помощ се редят опашки от пациенти. Болшинството от тях в момента са пациенти с Covid-19, както беше и при втората вълна“, допълни той.

„Голяма част от пулмолозите у нас работят на две места – и в болничната, и в доболничната помощ. В болничната помощ има система, по която към пулмолозите се разпределят допълнителни средства. Тоест една част от колегите получават тези средства, но има колеги, които работят само в доболничната помощ и те, за разлика от фамилните лекари например, не са признати като работещи на първа линия. Написах писмото именно по този повод и се обърнах с молба този пропуск да бъде коригиран.

След това – доста по-късно, след три месеца, получих писмо, което всъщност е насочено към НЗОК. Междувременно този ангажимент премина от Министерството на здравеопазването към здравната каса. Впоследствие получих отговор, в който се казва, че пулмолозите в доболничната помощ не фигурират в методиката и затова няма как да им бъдат изплатени тези допълнителни възнаграждения“, разказа доцент Владимир Ходжев и обясни, че в това положение са около 50-60 пулмолози у нас.

„Пулмологът е човекът, който преглежда, консултира, проследява лечението. Направен е един пропуск още в началото и не виждам какъв е проблемът той да бъде коригиран, вместо да се цитира методиката. Целта на писмото ни към институциите е този пропуск да бъде коригиран. Това е призивът и в момента“, каза още той и уточни, че допълнителното възнаграждение за пулмолозите трябва да бъде в размер от 1000 лева – „както за всички други работещи на първа линия, също и служителите на РЗИ, здравните медиатори“.

Припомняме, че Министерството на здравеопазването на 5 февруари тази година поясни в своя официална позиция, че „от бюджета на Министерството на здравеопазването продължават да се финансират, за работата си на първа линия, служителите на РЗИ и ЦСМП, както и звената към МЗ, които и досега получават тези възнаграждения“. Плащанията за работа на първа линия на общопрактикуващите лекари, наетите при тях специалисти по здравни грижи, както и на медицинските и диагностичните центрове пък се извършват през НЗОК.

На въпроса кое налага работата на пулмолозите едновременно в болничната и доболничната помощ, доцент Ходжев отговори: „Налага го ситуацията. Колегите работят на две места. Няма достатъчно специалисти пулмолози. Разпределени са и неравномерно – в големите градове пулмолози има, но има региони в страната, където те се броят на пръсти. Такива региони са Силистра, Разград, Смолян, където има ограничено количество пулмолози. В тази криза обаче се видя, че пациентите търсят пулмолози и искат техните Covid пневмонии да бъдат прегледани, консултирани, лекува от пулмолози“.

Магазин за Акумулатори

Относно ролята на пулмолозите в пандемията от Covid-19, той каза: „Основният орган, който се засяга при Covid, това е белият дроб. Има и други органи, които се засягат, но основният орган, който се засяга е белият дроб. Развиват се пневмонии и тежки дихателни недостатъчности. Специалистите, които от дълги години лекуват пневмониите и дихателната недостатъчност са пулмолозите. Всички наши колеги са на първа линия. Болшинството от белодробните и фтизиатричните клиники в момента са Covid клиники и през тях преминават най-тежките случаи. Колегите в доболничната помощ пък преглеждат, консултират, насочват към болница, след изписването от болница проследяват пациентите, при които заболяването протича продължително и които имат нужда от допълнително лечение. Това лечение се извършва отново от пулмолозите. В момента сме в трета вълна на Covid и броя на пациентите нараства всеки ден“.

„Надявам се пулмолозите в доболничната помощ да не получат отговор след още три месеца“, каза в края на разговора председателят на Управителния съвет на Българското дружество по белодробни заболявания доцент Владимир Ходжев.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ