В славното американско лято за българския футбол геният Христо Стоичко роди каламбурат „Айнц, цу цвайн, цу дрън“ преди ключовия мач с Германия.
През 2021 г. славният български парламентаризъм ще се задоволи с „Айнц, цу дрън и хайде на изборите“.
Управленска немощ и хаос в законодателство.
С това ще се запомни 45-ият парламент.
ГЕРБ е с най-голямата парламентарна група от 75 депутати, но далеч от необходимите 121 депутати, за да състави правителство. В същото положение са трите партии на протеста – „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри – вън“, които изпратиха депутати. Те събират 92 мндата, но са под чертата за мнозинство.
Ако с ГЕРБ никой не иска да си сътрудничи, то трите партии на протеста не искат да си партнират с бившите управляващи, БСП или ДПС.
Така две седмици от началото на парламента депутатите се заеха ударно с приемането на промени в Избоорния закон. Това е ясен сигнал, че всички мислят за нови избори. Бързането към тях е толкова интензивно, че за новите депутати не е проблем да работят по правилника на предишния 44-ти парламент, който се прослави с нискокачествено законодателство и лобизъм. Целта е ясна да се променят правилата и всички да се премерим на избори.
След близо петчасови дебати
парламентът единодушно прие в петък
на първо четене промени в изборните правила, внесени от партия „Има такъв народ“ (ИТН).
Минути по-късно беше прието, че предложенията за промени между първо и второ четене да се правят за три дни. Това означава, че следващата сряда постъпилите предложения ще се разглеждат ударно в комисии и преди Разпети петък могат да бъдат гласувани в пленарна зала и да имаме нови правила за изборите през месец юли.
Машините атакуват
Преминаваме почти изцяло към машинно гласуване, включително в чужбина. Изключения с хартиени бюлетини да се допускат в секции с под 300 избиратели или при изричното желание на гласоподавателя, който ще трябва и да се разпише, че не е гласувал и няма да гласува другаде.
Също така на предстоящите президентски избори тази година ще се проведе експериментално дистанционно електронно гласуване.
По време на дебатите Хамид Хамид от ДПС заяви ,че ще подкрепят 100% машинно гласуване и увеличаването на секциите зад граница. Хамид изрази резерви обаче в сегашното машинно гласуване, защото машините не работели.
Не само този недостатък е проблем. За всяка голяма секция в големите градове ще трябва да има поне 3-4 машини, за да няма дълги опашки и голяма част от 1000 избиратели в секциите да могат да гласуват.
Предлагам прост експеримент. Извадете от портфейла си своята дебитна или кредитна карта. Отидете до банкомат. Настройте своя мобилен телефон и
засечете за колко секунди ще изтеглите 20 лева.
След това пресметнете, и ще стане ясно, че поне 2 дена ще са нужни, ако 1000 човека от изборна секция гласуват с една машина.
Трябва да запитаме кой ще се облажи от машинния вот вкаран в 12 без 5.
Данните показват, че
близо 36 млн. лв.
(43,2 млн. лв. с включения ДДС), е платила Централната избирателна комисия за закупуването на 9600 машини за гласуване. Над 11 000 са избирателните секции в България.
Сметката показва, че след 50 млн. лв. сме готови да хвърлим нови милиони за машини за гласуване.
Последните избори показаха, че на някой места машините не искаха да тръгнат или отразяваха грешно преференциите.
Машинният вот звучи примамливо, но е пълен с изненади. Кой ще транспортира машините в чужбина, кой ще ги съхранява преди вота и след него. И най-важният въпрос е – кой ще гарантира, че в машините няма с някаква флашка да бъде вкаран зловреден софтуер.
Но какво са тук въпросите?!
Директивата е една –
Айнц, цу дрън и хайде на изборите.
А, новите милиони те са за нашите момчета. Пандемията от коронавирус дава своите тежки отражения в икономиката и обществото. Хиляди българи останаха без работа, доходи и спестявания, но и с кредити. Болниците са препълнени с болни от COVID-19, а чакащите за планови операции гаснат бавно вкъщи. Корупцията е навсякъде, а прясно положилите клетва за депутати, мечтаят за нови избори, за да не изпълнят обещанията дадени на последните: като мажоритарен вот, изчегъртване на ГЕРБ от властта, Мутри -вън, подкрепа за бизнеса и семействата, но стрували си да се изброят още…
Епохата шепти – Айнц, цу дрън…