19.8 C
София
събота, май 18, 2024

9 зеленчука, за които не е нужно да полагате големи грижи

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Ако посадите тези растения, градинарството няма да отнеме ценно време от спокойната ви почивка.

1.  Репички

Пикантните и сочни репички са украсата на всяко лятно ястие. Тази коренова култура е непретенциозна. За да се радвате на реколта по-рано, те се засяват в оранжерия, покрита с нетъкана материя. След това се засаждат на открито. Време за засаждане – края на май – началото на юни.

2. Цвекло

Не е необходимо да отделяте специално място за зеленчука, можете да засадите семена по краищата на ягодовата леха или до лука. Цвеклото не се нуждае от парникови условия, то расте добре на открито. Разсадът се появява доста бързо. Не се нуждае от торове, достатъчно е обикновена органична материя. Поливайте рядко и внимавайте водата да не се застоява.

Зеленчуци, които да засеете в домашната градина през ЮНИ

Проверка по рама

3.  Лук

Зелените пера могат да се отглеждат дори на перваза на прозореца . Лукът е сред първоте поникнали и помага да се компенсират загубите на витамини през зимата. Посевът се засажда в градината в средата на май на разстояние 10-15 cm. Поливайте веднъж седмично, периодично окопавайте земята. В края на август главите се изкопават и се допълват до следващия летен сезон.

4. Грах

Растенията от семейство бобови: грах, боб, нахут са непретенциозни, дават богата реколта дори при минимални грижи. Те не се интересуват къде растат – на слънце или на сянка. Издънките се появяват след 30-40 дни. Започват да се поливат, когато растението достигне 15 см. Дървените колчета са подходящи като опора, поставете едно на 4 растения. Фасулът не може да се засажда на едно място 3 години подред.

5. Тиквички

Семената се накисват в топла вода за 4-5 дни и се засаждат в открити лехи. Разсадът се полива на всеки 10 дни, след цъфтежа се появяват яйчници. Първите плодове могат да се откъснат след около 30 дни. Не трябва да чакате, докато тиквичките станат големи, в малка форма те са много по-вкусни.

Магазин за Акумулатори

Техники за поливане на домати: Тайните на градинарите са разкрити

6. Колраби

Съветваме мързеливите градинари и начинаещите да засадят колраби в градината. Това зеле се отглежда по-лесно от броколи, бяло зеле или карфиол. Може да се съхранява цяла зима. Засажда се на разсад в земята. Поливайте младите храсти, когато субстратът изсъхне.

7. Картофи

След засаждане ще е възможно да се изкопаят първите грудки след 30-40 дни. Което е идеално за краткия летен сезон. Торът се хвърля директно в дупката по време на засаждането, в средата на лятото порасналите храсти се третират с инсектициди за колорадски бръмбари.

8. Хрян

Хрянът се размножава чрез коренище, просто закопано в земята. Той е толкова непретенциозно, че не трябва да се поддържа, а напротив, да се ограничава. Веднъж засадено, е невъзможно да се отървете от репея.

9. Листни зеленчуци

Ако се засади в оранжерия в началото на пролетта, първата реколта се появява до май. За младите листа не трябва да се грижите – отрежете и се върнете след седмица за нова порция витамини. Най-непретенциозни: копър , магданоз, кориандър, рукола, кресон.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ