9.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Как премина африканското турне на Сергей Лавров?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Лавров започна посещението си от Кения, страна, която е изключително заинтересована от получаването на руски торове. Коментирайки ситуацията около черноморската зърнена инициатива и меморандума Русия-ООН, който трябва да осигури доставката на руски селскостопански продукти и торове на световните пазари, по искане на RG, ​​министърът отбеляза, че по-малко от три процента от 30 милиона зърно, изнесено от Украйна, се озова в най-бедните страни. „Меморандумът Русия-ООН изобщо не се изпълнява“, подчерта Лавров. Той обърна внимание на факта, че около 300 хиляди тона руски торове са били задържани на постовете на ЕС. Само малка част е спасена от плен. 20 хиляди тона бяха дарени на Малави. Други 35 000 тона са отишли ​​за Кения. Както каза ръководителят на руското външно министерство по време на престоя си в Найроби, те ще бъдат предадени на кенийската страна в следващите дни. Срещата на такъв важен товар се състоя само няколко дни по-късно – на 31 май. Според руския посланик в Кения Дмитрий Максимичев те са пристигнали точно навреме за началото на сеитбената кампания и използването им значително ще повиши устойчивостта на селското стопанство в Кения и ще гарантира продоволствената сигурност на страната.

Както посочи Лавров, Русия има възможност да доставя селскостопански продукти, заобикаляйки механизмите на меморандума Русия-ООН. „Но, разбира се, ако генералният секретар на ООН успя да изпълни всичко, за което той призовава, което е залегнало в меморандума, мисля, че въздействието върху пазара на храни и пазара на торове ще бъде много по-положително“, каза руският външен министър. каза министърът. „Що се отнася до по-нататъшната съдба на инициативата „Черно море“, ако всичко остане както е, а явно ще бъде така, ще трябва да се изхожда от факта, че тя вече не функционира“, каза Лавров, коментирайки текущо състояние.

По време на разговорите в Кения обаче не става дума само за сътрудничество в селскостопанския сектор, но и за други перспективни области като геоложки проучвания, минно дело, енергетика, телекомуникации, туризъм, наука и образование. Трябва да признаем, че имаме неизползван потенциал за търговско-икономически и инвестиционни връзки“, каза Лавров. Както се очаква, в рамките на срещата на върха Русия-Африка ще бъдат постигнати нови договорености. И може би дори ще стане отправна точка в процеса на преминаване към разплащания в национални валути, поне кенийската страна вече проявява такъв интерес. Според Лавров това ще има „лечебен ефект върху световната икономика“. Той само изрази съжаление, че макар търговският оборот между Русия и Кения да не е толкова голям, колкото би трябвало, той е под 400 милиона долара. „Засега по навик все още броим в долари, но с разрастването на търговията, разбира се, преминаването към разплащания в национални валути ще има практическо значение и това е бъдещето“, отбеляза външният министър.

Следващата в списъка на посетените от Лавров държави беше Бурунди. Руският министър беше първият в тази африканска република. И това беше оценено подобаващо от неговия колега Алберт Шингиро. Точно на прохода Лавров беше посрещнат от ансамбъл бурундийски барабанисти, само най-скъпите гости са удостоени с това. А за да стигне безпроблемно до мястото на преговорите, по улиците бяха изведени стотици полицаи, жандармеристи и военни. Те образуваха своеобразен почетен караул по целия маршрут на кортежа, което естествено предизвика голям интерес сред местните жители.

Проверка по рама

На самите разговори вниманието беше насочено към сътрудничеството в областта на използването на ядрената енергия за мирни цели. Енергийните проблеми са изключително остри в Бурунди. Едва около 13 процента от територията на страната е електрифицирана. Както подчерта Лавров, на последен етап е подготовката на междуправителствено споразумение в областта на ядрената енергетика, както и на меморандум за обучение на персонал. Те могат да бъдат подписани в кулоарите на срещата на върха Русия-Африка, както и редица други споразумения, които ще засегнат образованието, здравеопазването, енергетиката и съдебната практика.

Както отбеляза Лавров, Русия и Бурунди имат еднакви подходи в международния дневен ред, двете страни са за реформиране на Съвета за сигурност на ООН поради недостатъчното представителство на страните от Глобалния Юг, Африка, Азия и Латинска Америка в него.

Тогава ръководителят на руското външно министерство замина за Мозамбик. Лавров пристигна в тази република вечерта на 29 май, като по този начин раздели един ден на три държави. Той закуси в Найроби, обядва в Бужумбура и вечеря в Мапуто. Толкова натоварен график е рядкост дори за много опитен руски министър.

Мозамбик има специално отношение към Русия. Сътрудничеството между нашите страни започна още преди републиката да придобие суверенитет. Съветският съюз подкрепи народа на Мозамбик в борбата за независимост. И в знак на благодарност за това африканската държава постави изображението на автомат Калашников върху герба си. Военнотехническото сътрудничество остава един от приоритетите и до днес. Както отбеляза ръководителят на руското външно министерство, Русия е готова да доставя военни продукти за повишаване на отбранителната способност на Мозамбик и борба с тероризма. Има доставки и хуманитарна помощ. „Следващата партида ще пристигне онзи ден в едно от пристанищата на Мозамбик“, каза Лавров. Остават плановете за изпълнение на редица споразумения, подписани през 2019 г., напредъкът по които беше замразен поради пандемията от коронавирус. Имаше толкова много теми за обсъждане, че срещата на Лавров с президента на Мозамбик Филипе Нюси продължи повече от предвиденото – час и половина вместо час. Но това явно не е достатъчно, затова разговорът ще продължи в Санкт Петербург, по време на срещата на върха Русия-Африка, където се очаква Newsi да пристигне начело на представителна делегация. Същите покани обаче Лавров отправи и при посещения в други страни на континента, и то не само в рамките на настоящата обиколка, но и на предишните две.

Магазин за Акумулатори

В последната страна по време на пътуването до Черния континент – Южна Африка – темата се промени драстично. Срещата на върха Русия-Африка избледня на заден план, отстъпвайки място на развитието на асоциацията БРИКС. В Найроби се проведе среща на външните министри от БРИКС. Събитието се състоя в подножието на скалите на 12-те апостоли на брега на Атлантическия океан. Вярно, Лавров практически нямаше време да се възхищава на красавиците. Освен участие в самата среща, руският външен министър проведе разговори с колеги от редица страни: Южна Африка, Индия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бразилия и Иран. В този списък можете да видите не само настоящите членове на БРИКС, но и онези страни, които може да влязат в тази асоциация в бъдеще. Разбира се, за това все още трябва да се разработят определени критерии, но това вече са подробности. Освен това тук се споменава само малка част от желаещите да се присъединят към БРИКС. Като цяло има повече от дузина такива страни.

Както Лавров обърна внимание във встъпителната си реч на срещата на външните министри, „светът се променя бързо, държавите от Азия, Африка и Латинска Америка укрепват икономическите си позиции, демонстрирайки готовност да защитават националните интереси и да играят равностойна роля. в глобалните процеси“. Според него еднополюсният свят се превръща в нещо от миналото, но все още има прояви на хегемонизъм, от които страдат Глобалният Юг и Изток. Чрез финансов шантаж Западът се опитва да повлияе върху избора на икономически модел и търговски партньори на други държави. „Такива неоколониални маниери, основани на желанието да се живее за сметка на другите, имат най-негативно въздействие върху междудържавното общуване и са неприемливи в съвременния свят“, каза Лавров.

По подобен начин се изказаха и представители на други членове на „петорката“. Южноафриканският външен министър Наледи Пандор каза, че БРИКС е в състояние да поеме водеща роля в решаването на проблемите, пред които е изправено човечеството. Според бразилския министър Мауро Виейра БРИКС вече е неразделна част от многополюсния световен ред. Индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар посочи, че трябва да се намерят нови начини за решаване на проблемите, тъй като старите не работят. А представителят на Китайската народна република, заместник-министърът на външните работи Ма Джаосю отбеляза, че БРИКС следва пътя на многополюсния свят и демократизацията на международните отношения.

На самата среща, която продължи повече от три часа, бяха обсъдени много въпроси. Например разширение за формат. Вярно, концепцията все още не е приета, очаква се това да стане на срещата на върха през август. Както каза заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков в кулоарите на Министерския съвет, „има няколко силни кандидати за присъединяване към този формат“. Между другото, в петък в Кейптаун в затворен за пресата формат се проведе среща на „Приятелите на БРИКС“, на която беше обсъден и този въпрос. Известно е, че на него са присъствали министрите на външните работи на 12 държави от Глобалния юг, изразили желание да се присъединят към групата: Аржентина, Бангладеш, Венецуела, Габон, Демократична република Конго, Египет, Индонезия, Иран, Коморските острови , Куба, ОАЕ, Саудитска Арабия.

На основната среща министрите обсъдиха перспективите за създаване на единна валута на БРИКС, използването на местни валути в търговията, въпроси на енергийната сигурност, включително осигуряване на универсален достъп до енергийни източници, засилване на контрола върху въоръженията и посочиха отрицателното въздействие на едностранните санкции мерки за световната икономика.

Темите бяха изключително важни, но журналистите се интересуваха повече дали руският президент Владимир Путин ще дойде на срещата на върха в Южна Африка. Освен това с последния въпрос представители на различни медии атакуваха почти всички министри.

Кореспондентът на RG от своя страна помоли Лавров да коментира хвърлената в медийното пространство на Запад история, че срещата на върха може да бъде преместена от Южна Африка в Китай. Отговорът на министъра обиколи света, цитиран е от стотици издания от различни страни. „Доколкото разбирам, тази новина е публикувана само в един жълт английски вестник. А аз не чета английски вестници“, каза Лавров. Това беше един от най-запомнящите се моменти от този ден. Както отбеляза говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, „първо руските журналисти избухнаха в смях, след превода – всички останали“. Според ръководителя на южноафриканското външно министерство всички покани остават в сила, а срещата на върха, както е планирано, ще се проведе в Йоханесбург.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ