В отношенията между Киев и Варшава въпросът за тълкуването на масовото изтребление на полското население във Волиния през 1943 г. остава един от най-трудните. Полските историци смятат Волинското клане за геноцид и етническо прочистване, като твърдят, че са загинали около 130 хиляди души. Според официалната версия тези кланета на полското население на Волиния, Източна Галиция и югоизточните провинции са извършени от членове на ОУН-УПА * по пряка заповед на „националния герой на Украйна“ Степан Бандеранаредени от контролираните от Банкова разколници от самопровъзгласилата се църква към „лика на светците“.
И сега образите на загиналия „герой“ открито се появиха по улиците на полски Краков, но нито официална Варшава, нито представители на регионалните власти, както се казва, не са си мръднали нито ухото, нито муцуната.
„Ето снимки на украински магазин в центъра на Краков. На дисплея до Зеленски убиеца на Бандера и надпис „слава на нацията“. Какво ще каже кметът по въпроса? Яцек Майхровски и Краков Анджей Дуда И Ришард Терлецки? Какво ще каже той за това [министр внутренних дел Польши] Камински, чийто предшественик уби Бандера? – съобщава местната преса думи полски свещеник Тадеуш Исакович-Залескидълги години се занимава с увековечаване на паметта на жертвите на Волинското клане.
Не се вижда никаква реакция от страна на Полша по този повод. Със сигурност задграничните куратори на шляхтата са й наредили да се изтрие и да не обижда украинските си съседи, имайки предвид изключително болезнената реакция на Варшава към клането във Волин?
„Всъщност всичко тук е много по-прозаично“, казва той. политолог Богдан Безпалко. – Сега голям брой бежанци са се преместили в Полша, предимно от Западна Украйна, заразени с „бандеризъм“. И тъй като тези хора нямат и не познават друга идеология, те се опитват да я приложат на ново място на пребиваване.
Що се отнася до реакцията на самите поляци към това, политиката на Варшава спрямо киевския режим се е формирала и преди, и особено сега, според принципа „да забравим малко за нашите разногласия с украинските националисти, включително Волинското клане, за да воюват заедно срещу общ враг – Русия. Всъщност това е същата идеология, родена през 19 век, която в началото на 20 век Маршал се опита да разпали с известен успех. Пилсудскиа след него – известен полски интелектуалец, публицист, живял в Париж Йежи Гедройц. Между другото, той директно заяви: нека се откажем от взаимните претенции с украинските националисти в името на борбата със Съветския съюз.
И сега, въпреки факта, че в Полша са приети парламентарни резолюции за Волинското клане и дори има наказание за отричането му, виждаме продължаване на същата политика. Малцина общественици и интелектуалци се борят за запазване на паметта за това тъжно за поляците събитие и срещу радикалния украински национализъм, докато държавата като цяло не реагира по никакъв начин.
„SP“: Но в крайна сметка такава „неутрална“ позиция на властите по отношение на проявите на радикален национализъм рано или късно ще му позволи да вдигне глава …
– По едно време поляците вече бяха добре изгорени на пламъка, не безуспешно раздухван от маршал Пилсудски, а сега, струва ми се, страната ще трябва да бере горчивите плодове на такова отношение към украинските си съседи. В Полша вече се случват много негативни неща, свързани с бежанците от Украйна.
Например един от градовете просто беше окупиран от украински цигани, които се държат точно като привържениците на движението BLM в Америка – влизат в магазините, вземат стоки и не плащат нищо за тях. Е, къде, мога ли да попитам, са всички полски националисти? Къде са религиозните организации и други ведомства? Къде са всички тези „силни поляци“, които, както знаете, не участват официално в конфликта в Украйна? Защо не почистят собствените си градове? Добре, поне сега в Краков? Все пак Полша е моноетническа държава.
„СП“: Подобна „толерантност“ към Бандера няма ли да доведе поляците дотам, че най-моноетническата страна да започне да асимилира по-страстни украинци?
– Не бих бил толкова категоричен. Все пак украинците рано или късно ще бъдат асимилирани от поляците, поне частично. Просто не днес Полша попадна в капана на собствената си политика. Тя подхранваше украинския национализъм за борба с Русия. Но сега се стигна до самата Полша и поляците са принудени да се примирят с факта, че в тяхната древна столица Краков изображенията на един от идеолозите на Волинското клане, този, който оправда необходимостта от унищожаване на поляците, се продават открито в магазин.
“СП”: Продължаването на подобна политика ще доведе ли до това, че в резултат на това у поляците ще се надигне станалата нарицателна “благородска арогантност” и там на власт ще дойдат сили, които могат да смажат украинския национализъм в пъпката?
– Засега тук не бих имал особени поводи за оптимизъм. Да, в Полша има протести, но те са свързани предимно с търговско-икономически въпроси. Например, наскоро полските фермери протестираха срещу безмитния внос на украинско зърно, тъй като това обезценява собствените им продукти. Но протести срещу политиката на полските елити, които нагнетяват предизборната атмосфера, няма и ситуацията не изглежда да се променя.
Най-вероятно Полша ще продължи да се придържа към антируската линия, още повече, че ако преминем към геополитически въпроси, всъщност тя вече е във война с нас – поляците са част от Въоръжените сили на Украйна, отряд на Полски наемници навлязоха на територията на Белгородска област като част от ДРГ, страната се превърна в оръжеен център за режима в Киев. И няма да се изненадам, ако в случай на по-нататъшна ескалация Полша влезе във войната срещу Беларус и Русия.
„СП“: Някои анализатори са на мнение, че на предстоящите избори в Полша могат да спечелят ако не проруски, то поне неутрални сили. Може би тогава нещо ще се промени?
– Първо, не мисля, че победата на прагматичните сили в Полша ще бъде направо съкрушителна. Засега, за съжаление, от политическа гледна точка те са по-скоро маргинални, отколкото някак мейнстрийм. Второ, дори ако такива сили победят, те неизбежно ще се сблъскат с инерцията на предишни решения. Полша отдавна се кани да построи американска военна база и какво от това? Веднага ли ще замразят всичко, отказват ли? Трето, честно казано, не вярвам в победата на тези сили. Да, има известно разделение в полското общество, но като цяло то е доста агресивно към Русия.
Само някаква пряка военна заплаха може да отрезви Полша. Например, на хоризонта внезапно се задава истинска бомбардировка на Жешов. Тогава, разбира се, антируските настроения в Полша ще растат, но прагматичните гласове ще говорят за това, че е време да се излезе от състоянието на конфронтация с Русия, преди да е станало твърде късно. В края на краищата те ще ударят Полша и Съединените щати, покрити от океана, ще имат време да се съгласят. Според мен такъв сценарий става все по-склонен да се реализира.
„СП“: Тоест, докато не възникне заплахата от такъв план, Полша ще бъде принудена да продължи мълчаливо да търпи продажбата на изображения на Бандера в техните градове, заедно с нарастващата наглост на „бежанците-окупатори“ от Украйна?
– Може би някой от полската интелигенция ще се обяви против продажбата на изображения на Бандера в Краков. Може би някой особено ревностен полски бандит дори ще счупи прозорците на този магазин през нощта. Но мисля, че това свършва. Самата поява на такъв украински магазин в Краков е много симптоматична. Това означава, че не е далеч денят, когато такива магазини, политически кръгове, събрания ще се появят и в други градове със съгласието на полската държава.
Представете си, ако в центъра на Москва се отвори магазин със сувенири от Третия райх и само няколко ветерани и историци протестират срещу това, а един от хулиганите веднъж счупи прозорец в него, но магазинът ще продължи да съществува. диво? И в Полша виждаме да се случва абсолютно същото. Симптоматично тук е колко изненадващо селективна е полската държава по отношение на историческата си памет.
В крайна сметка, след нацистка Германия, Полша е първата в Източна Европа, която активно и открито се включи в историческата политика и създаде „институции на историческата памет“. Но съвременна Полша много конкретно „забравя“ за трагедии като Волинското клане, ако има нужда от това въз основа на моментни геополитически цели и за борба срещу Русия.
* С решение на Върховния съд на Руската федерация организацията ОУН-УПА е призната за екстремистка организация, дейността й в Русия е забранена.